Cemal Süreya Hayatı Kısaca

Bu yazımızda Cemal Süreya hayatı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cemal Süreya, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Asıl adı Cemal Süreyya Seber olarak bilinmektedir. Dersim olayları sırasında ailesi ile birlikte Bilecik’te oturmaya icbar edilmiştir. Yedi yaşlarındayken göç sırasında yaşadıkları ve akabinde olanlar nedeniyle annesini kaybetti.

İlkokula başlamak ve okuluna devam etmek amacıyla İstanbul’daki amcasının yanına gelmiştir. İlkokul ve ortaokul hayatından sonra parasız yatılı sınavını kazanarak İstanbul’a gelmiştir. 1950 yılında Haydarpaşa Lisesi’ni bitirmiştir. 1954 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirmiştir. Bu sıralarda evlenmiştir.

Eskişehir vergi memurluğuna atanmıştır. Daha sonra müfettişlik sınavını kazanarak İstanbul’a geri dönmüştür. Bir süre sonra Paris’e giderek bir müddet Paris’te kalmıştır. Paris’ten dönünce malye müfettişliği görevini sürdürdü. Bir müddet sonra da babasını kaybetti. Babası trafik kazasını ölmüştür. 1965 yılına kadar devam ettiği müfettişlikten o yıl istifa etmiştir. Daha sonra yayıncılık hayatına başlamıştır.

Yayıncılık hayatına mütercimlikle başlayan ve birçok tercüme gerçekleştiren Cemal Süreya, Papirüs isimli bir de dergi çıkarmıştır. 1982 yılında emekli olmuştur. Birçok şiir yazmıştır. Şiirlerinde hayatın gerçeklerinden, aşktan, sevgiden ve tutkudan bahsetmiştir. Şiirleri dillere pelesenk olmuştur. Şiirlerinde aşk acısından ve sevgiden bahsetmesi tanınmasına yardımcı olmuştur. Mektupları, düz yazıları da bulunmaktadır. Yazar olarak oldukça üretken bir şekilde eserler ortaya koymuştur. Çocuklar hakkında birçok yazılar yazmıştır. 1990 yılında ölmüştür.

Cemal Süreya Hayatı Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.