Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2021

Cem törenlerinin toplumsal kaynaşma açısından önemi nedir?

Bu yazımızda cem törenlerinin toplumsal kaynaşma açısından önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cem törenleri, alevilerin toplanıp bir araya gelerek ritüllerin ve ayinlerini gerçekleştirdikleri törenlerdir. Cem törenleri cemevlerinde yapılmaktadır. Alevilerin önemli gördükleri günlerde icra edilen törenler toplumda alevilerin bir araya gelmesinde ve tanınmasında etkilidir.

Cem törenlerine alevilerin komşuları da iştirak etmektedir. Mezhep farklılıklarının bir kenara bırakılması insani ve beşeri ilişkilerin pekiştirilmesi, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma değerlerinin yaşatılması, toplumda çatlakların ve pürüzlerin giderilmesi için cem törenlerinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Barış ve huzur ortamının sağlanması, birlik ve beraberliğin oluşması için bu tarz törenlerde bir arada olmak önemlidir. Bu nedenlerle bugünlerde farklılıkları bir kenara bırakmak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. minel dedi ki:

    Cem törenlerinin toplumsal kaynaşma açısından önemi büyüktür. Bu gibi törenlerde tüm Alevi ve Bektaşi toplumu bir araya gelir. Eski adetler yad edilir. Birbiriyle kaynaşır ve tanışır. Sorunu olanlara yardım edilir. Üzüntüler ve sevinçler paylaşılır.

Yorum Yaz