Canlılar Hayatta Kalabilmek İçin Nelere İhtiyaç Duyarlar?

s11

Bu yazımızda canlılar hayatta kalabilmek için nelere ihtiyaç duyarlar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlıların hayatta kalma insiyakları fıtridir. Yani içgüdüsel olarak hayatta kalma arzuları taşırlar. Bu bütün canlılar için böyledir. Dünya hayatının sürekliliğini devam ettirme çabası bir eylemsizlik kuvveti olarak ele alınırsa örneklendirmeler daha iyi anlaşılacaktır.

Canlılar hayatta kalabilmek bir takım ihtiyaçlara muhtaçtır. Bir genelleme yaparsak barınma, beslenme ve korunma canlıların ortak olarak ihtiyaç duydukları temel şeylerdir. Barınma, hayatını idame ettirebilecek bir yere sahip olma anlamı taşır.

Hayvanlar için yaşam alanları, etkinlik bölgeleri, av sahaları barınma alanlarıdır. Bitkiler için toprak yapısı, yeryüzü şekilleri, iklim özellikleri bilhassa barınma alanıdır. İnsanlar için barınma bir ev inşa etmektir. Bir başka deyişle başını sokabilecek bir çatı olmasıdır.

Beslenme ihtiyacı her canlı için aynıdır. Çoğu hayvan avlanır. Avlanarak beslenir, bazı hayvanlar otlanarak beslenir. Bitkiler ise kendi besinini kendisi üretir. İnsanlar ise yeme ve içme şeklinde beslenirler. Temelde bütün canlılar aynı amaç için beslenir. Beslenme hayatta kalmanın birinci şartıdır.

Korunma ihtiyacı hayvanlarda içgüdüsel hareketlerle savunma mekanizmaları oluşturmuştur. Ayrıca derileri de korunma ihtiyacını karşılar. Bitkilerde ise farklılaşan dokularla gövdelerini ve etraflarını sarmıştır. İnsanlar da ise barınma ihtiyacı ile birlikte bir de giyinme ortaya çıkmıştır. Soğuktan, sıcaktan, tehlikelerden korunma ihtiyacı bütün canlılar için hayatta kalmak için temel ihtiyaçtır.

Bununla birlikte bir de besin zinciri ortaya çıkmıştır. Beslenme ihtiyacının bir gereği olarak bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasında bir beslenme zinciri bulunmaktadır.

Canlılar Hayatta Kalabilmek İçin Nelere İhtiyaç Duyarlar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.