Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Özeti ve Kahramanları Kısa

Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Çanlar Kimin İçin Çalıyor özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti ve Kahramanları

Robert Jordan, Amerikalı bir İspanyolca profesörü olarak İspanya iç savaşında bulunmaktadır. Savaşta köprüyü yıkmaları gerekmektedir. Bunun için dağlardaki gerillalardan destek alması gerekir. Yardımcısı Anselmo ile dağa çıkarlar.

Çete Reisi Pablo’dan yardım ister. Pablo’nun karısı Pirla istemese de Pablo yardım etmeyi kabul eder. Robert, Maria adında bir kadın savaşçı görür. Aşık olur. Yol boyunca keşif için gittikleri yere kadar onların hayat hikayesini dinler.

Maria, talihsizlikler sonucu buraya düşmüştür. Rabert, Pirla’ya Maria’dan etkilendiğini söyler. Onunla evleneceğini haber verir. Savaş sürmektedir. Çeteler arasında da çatışmalar sürmektedir. Dinamitlerin temini için söz veren Pablo, Robert ile kavga eder. Araları açılır. Pablo ve Robert sürtüşmeye başlar. Pablo çok kötü bir insandır. Herkese kötü davranmaktadır. Karısı bile ölmesini ister. Bu sürtüşmeler hayra alamet değildir.

Pablo bir diğer çetenin elemanlarını öldürür. Dinamitlerle havaya uçurur. Ardından köprüyü havaya uçurmaları gerekir. Yaklaşan bir araba köprü üzerindeyken patlayıcılar ateşlenir. Köprü parçaları Anselmo’yu öldürür. Robert’ı sakat bırakır. Kurtulanlar olur. Robert yoluna devam edemeyecek durumdadır.

Robert, Maria’nın kaçıp kurtulması için yalvarır. Esir düşmekten korkar. Onu ikna eder ve gönderir. Kendi de esir düşmemek için intihar eder. İç savaş devam ederken çete hesaplaşmaları da sürmektedir.

Kahramanlar

Robert Jordan: Amerikalı İspanyolca profesörüdür.

Anselmo: Robert’ın yardımcısıdır.

Pablo: Çete lideridir.

Pirla: Pablo’nun karısıdır.

Maria: Kadın bir savaşçıdır.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Derya dedi ki:

    Çanlar kimin için çalıyor özet ararken bu yazınızı buldum sitenizde. Tek kelime ile muhteşem bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık çok yardımcı oluyorsunuz :)

Yorum Yaz