Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Çankaya Özeti ve Kısa

Çankaya kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Çankaya özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Çankaya Kitap Özeti

Falih Rıfkı Atay’ın en önemli eserlerinden biri olan Çankaya, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını anlatan bir kitaptır. Doğumun ölümüne kadar, harp günleri ve cumhuriyet inkılaplarını da anlatmaktadır.

Özet:

Mustafa Kemal, 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Annesi Zübeyde Hanım babası Ali Rıza Efendi’dir. Selanik’te mahalle mektebine başlamıştır. Babasının girişimleriyle Şemsi Efendi Okulu’na gitmiştir. Eğitim hayatında mülkiyeden ayrılıp askeriyeyi seçmiştir. Selanik, Makedonya, İstanbul şehirlerinde okulları ve akademileri başarıyla bitirmiştir.

Trablusgarp, Balkan Savaşları gibi savaşlarda görev almıştır. Birinci Cihan Harbi’nde birçok cephede bulunmuştur. Filistin Cephesi’nden Kafkasya Cephesi’ne, Çanakkale Cephesi’ne kadar cephelerce dolaşmıştır.

Milli Mücadele yıllarında 1919 yılında Samsun’a çıkmasıyla Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından askerliği tehlikeye girmiştir. İstifa ederek mücadelesini sürdürmüştür. Sivas ve Erzurum Kongreleri’ni gerçekleştirerek Ankara’da meclis açarak İstanbul Hükümeti’ne karşı hükümet kurmuştur. Cumhuriyeti ilan ederek saltanatın ve hilafetin feshedilmesini sağlamıştır.

Cumhuriyet inkılaplarında eğitim, iktisat, sanayi alanlarında yatırımlar yapılmasını sağlamıştır. Hatay sorunu, eğitim sorunu ve dil sorunu üzerinde yoğunlaşmıştır. Daima titiz, düzenli, kaldığı yere ve kıyafetlerine dikkat eden birisi olmuştur. Yatla gezmeyi, çocuklarla vakit geçirmeyi, yatla dolaşmayı ve yüzmeyi severdi. Çankaya’da toplantılarında işret sofrası kurmuştur. Daima içmesini bilmiştir. Şuurunu kaybetmemiştir.

Memleket meselelerini görüşürken düşünceli ve dinlenerek hareket etmiştir. Bir mesele hakkında herkesi dinledikten sonra kendi kanaatini söyleyip uygulamıştır. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için laik adımlar atılmasını sağlamıştır. Fikirleri, sistemleştirilmiştir.

Çankaya ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nesrin dedi ki:

    Çankaya kitabı özet şeklinde bu yazıda çok güzel verilmiş. Proje ödevim için kullandım ödevimi hem çok güzel hem de çok kısa sürede yaptım çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz