Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Çalıkuşu Özeti ve Kahramanları Kısa

Çalıkuşu kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Çalıkuşu özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Çalıkuşu Kitap Özeti ve Kahramanları

Feride, küçük yaşta anne ve babasını kaybederek teyzesinin himayesinde hayatına devam eder. Teyzesi kendi çocuklarından ayırmayarak onu büyütür ve okutur. Eniştesinin korumasında Fransız Mektebi’nde okur. Haylaz bir kız olarak sürekli ağaçlara tırmanır. Bu nedenle okulda adı çalıkuşu olmuştur.

Kuzenleri ve arkadaşları da ona çalıkuşu diye seslenirler. Teyzesinin çocuğu olan kuzeni Kamuran ile yakın ilişki tesis eder. Birbirlerinden etkilenirler. Nişanlanarak evlenmeye karar verirler. Düğün günü, Kamuran’ın bir başka kadınla ilişkisi olduğunu bir mektupla öğrenir. Düğünü terk eder ve Anadolu’ya gider.

Feride, idealist ve güzel bir kız olarak hayatına devam eder. Öğretmenlik yapar. Bir kız evlat edinir. Adı Munise’dir. Öğretmenlik yaptığı bir yerde Hayrullah Bey ile tanışır. Babası yaşındaki bu adamla bir himaye evliliği yapar. Hayrullah Bey, babacan tavrıyla ona kol kanat gerer. Bir gün Feride’ye ait günlüklere ulaşır. Okur ve saklar.

Hayrullah Bey ölmek üzereyken Feride’ye vasiyet eder. Vasiyetinde bir mektup yazdığını ve bunun Kamuran’a verilmesini rica eder. .Feri de bunu kabul eder. Feride, Kamuran’a mektubu ulaştırır. İçinde günlük de vardır.

Kamuran mektubu ve günlüğü sabaha kadar okur. Feride’nin başından geçenleri öğrenir. Hayrullah Bey’in vasiyeti üzerine onu bırakmaz, sahiplenir. Feride ile Kamuran evlenirler. Kamuran bir daha Feride’yi bırakmaz.

Kahramanlar:

Feride: İdealist bir genç kız olarak öğretmenlik yapar.

Kamuran: Teyzesinin oğlu ve günü birlik yaşar.

Hayrullah Bey: Feride’yi himayesine alan doktordur.

Munise: Feride’nin evlatlık aldığı kız çocuğudur.

Çalıkuşu Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Eylül dedi ki:

    Çalıkuşu kitabı çok güzel bir kitap. Bence siz de okumalısınız. Bu yazıda çalıkuşu kitabı özet çok güzel çıkarılmış bu yazıdan da Çalıkuşu kitabı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Yaz