Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Ç Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri

Bu yazımızda Ç harfiyle başlayan hayvanlar isimleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayvanlar, biyoçeşitlilik açısından milyonlarca türe varan çeşitliliğe sahiptir. İklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, genetik transfer, gen alışverişi bu tür farklılıklarının oluşmasında önemli ölçüde etkilidir. Birçok hayvan türü farklı ekosistemlerde farklı habitatlarda hayat alanı bulmuştur.

Ç harfi ile başlayan hayvan isimleri şu şekildedir:

Çakal: Köpekgillerdendir. Asya ve Afrika’da yaygın olarak yaşarlar. Yırtıcı ve vahşi olarak yabani sürüler halinde yaşarlar. Leş yiyici olarak bilinirler. Geceleri uluyan hayvanlardandır. Vücut yapıları bakımından kuyruk uzunlukları, ağırlıkları, baş ve yüz çevreleri sırtlanlardan ayrılmaktadır.

 

Çavuşkuşu: Sıcak bölgelerde yaşar. Kısa kanatlı, başında sorgucu bulunan, uzun kıvrık gagalı ve böceklerle beslenen bir kuştur. Hüthüt ya da ibibik kuşu olarak da yerel isimleri vardır.

 

Çekirge: Düz kanatlılardandır. Sıçrayıcı özelliğe sahiptir. Sürüler şeklinde yaşar. Sıcak bölgelerde yaşarlar. Afrika üzerinde yayılış gösterirler. Akdeniz İklimi’nin hakim olduğu yerlerde de bulunurlar. Tarıma zarar verebilirler. Yenebilirler.

 

Çita: İsmi benekli anlamına gelmektedir. Kedigillerdendir. Hızlı ve çevik hayvanlardır. Etobur olarak avlanırlar. Yemeklerini ağaçlarda yerler. Ağaçlarda dinlenirler. Sırtlan ve kartal saldırılarına uğrarlar. Av konusunda ve alan konusunda mücadele verirler.

 

Çulluk: Çullukgillerden olan orta büyüklükte bir kuş türüdür. Kırk santimetre boylarında olurlar. On santimetreye kadar düz gagaya sahiptirler. Bacakları kısadır. Kanatları vücuduna göre orta uzunluktadır. Kuyruğu kısadır. Gövdesi dolgundur. Ormanlarda ve dere kenarlarında yaşar.

 

 

Ç İle Başlayan Diğer Hayvanlar

cakal  Çakal
calikusu  Çalıkuşu
cavuskusu  Çavuşkuşu
caylak-kusu  Çaylak kuşu
cekirge  Çekirge
cita Çita
ciyan  Çiyan
comlekcikusu  Çömlekçikuşu
culluk  Çulluk

Ç Harfiyle Başlayan Hayvanlar İsimleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mine dedi ki:

  kim hazırlamışsa eline sağlık, ç ile başlayan hayvan adları kısa ve istediğim gibi güzel olmuş teşekkür ediyorum size, okulun en güzel ve en çalışkan öğrencisi olarak. :)

 2. Açelya dedi ki:

  Pardon ibibik posteri var

 3. Açelya dedi ki:

  Bu arada ibibik istedi birvar bende bilim cçocuktan cçıkmıştı a ya arikusunu öneriyorumbu arada

 4. Açelya dedi ki:

  Ben okulun en Çalışkan öğrencisiyim .O yüzden beni ilçe içinde düzenlenen bir sözlük yarışmasına özellikle gitmemi istedi Sözlüğü için çok iyi bir site :) .-. ^_^ :/

 5. zehra dedi ki:

  Çok az ama ödevim hemen bitti beğendim ç harfiyle başlayan hayvan isimleri kısa özet olmuş süpersiniz. bu arada okulun en çalışkanı benim, tembellere kapak olsun :)

  1. Anonim dedi ki:

   2. Sınıf hava atma itemi

  2. Anonim dedi ki:

   2. Sınıf hava atma itemi… yazık valla

 6. sevtap dedi ki:

  öğretmen ç ile başlayan ne kadar hayvan varsa yazın dedi, ben bugün arkadaşımın adı çetin onu yazdım çok güldü sınıf :)

Yorum Yaz