Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Burnunun Dikine Gitmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen burnunun dikine gitmek deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Burnunun Dikine Gitmek Deyiminin Anlamı:

İnat etmek, inatla doğru bildiğini savunmak, yanlış olduğunun farkında olmadan doğruymuş gibi inatlarını devam ettirmek anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Burnunun Dikine Gitmek Deyiminin Hikayesi:

Sürekli olarak dediğim dedik bir insan olarak arkadaşlarını üzen bir adam varmış. Bu adama ne söz işliyor ne de nasihat işliyormuş. Hiçbir şeyin fayda etmediği adam sürekli kendi bildiği doğrulara göre kararlar alıyormuş. Bu durum da onun iyice yalnız kalmasına neden olmuş.

Bir gün çok kötü bir arkadaş edinmiş. Arkadaşları yapma, etme, tutma, gitme dese de onları dinlememiş. Çok iyi günleri olmuş ama gün geldiğinde çok kötü şeyler de yaşamış. Kötü şeyler yaşadığında o arkadaşı onu bırakıp gitmiş. Adam durumunu anlamış ve ama iş işten geçmiş. Bit bilgeyle karşılaşmış ve halini sormuş. Bilge de bir daha burnunun dikine gitme demiş. O gün bugündür burnunun dikine gitmek tabiri deyim olarak kullanılmaya başlanmış.

Burnunun Dikine Gitmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Beril dedi ki:

    Çok iyi çok teşekkürler proje ödevim için çok yararlıydı. Öğretmenim bana 100 verdi.

  2. meltem dedi ki:

    çok iyi teşekkürler ödevim için işime yaradı yazanların eline sağlık mükemmelsiniz.

Yorum Yaz