Bulutlar Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda bulutlar nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Gökyüzünün enginliğinde ayrı bir yere sahip olan bulutlar, dünya üzerinde su döngüsünün en güzel örnekleridir. Hidrolojik çevrim olarak literatürde yer alan suyun hayatı, su döngüsünün bulut şeklinde bulunmasıyla devam eder.

Bulutlar, gaz kütleleridir. Bulutlar, suyun buhar halidir. Buhar hali, bir gaz halidir. Fakat bulutlar, kristalleşerek oluşur.

Bulutların oluşması, yeryüzünden buharlaşarak yükselen havanın aniden soğuk hava kütlesiyle karşılaşıp kristalleşerek kümelenmesiyle havada askıda kalması şeklinde oluşur.

Yeryüzündeki su döngüsü, suların buharlaşıp, kristalleşerek gaz kütlesi halinde havada kümelenmesi ve basınç, sıcaklık farklarının etkisiyle yeniden su damlacıklarına dönüşerek yere yağmur, kar, dolu şeklinde dönmesiyle devam eder.

Dünyada su döngüsü olmazsa, canlı hayatı durur. Okyanuslar, denizler, göller, akarsular, buharlaşan su kütlelerinin oluşmasına neden olur. Su döngüsünün hayati olmasının bir nedeni de dünyanın ¾’ünün sularla kaplı olmasıdır.

Canlıların suya olan ihtiyacı hayatidir. Susuz yaşayabilen canlı yoktur. Suyu depolayan, idareli kullanan, susuz dayanabilen canlılar vardır fakat hayatta kalmayı başaran canlı yoktur. Yaratılış gerçeğine göre, her şeyin sudan yaratılmış olduğu gerçeği her şeyin sıvılaşabileceğine işaret ederken ayrıca suyun önemine atıfta bulunmaktadır.

Bu nedenlerle su döngüsündeki bulutlar, suyun yeniden hayat bulması ve canlıların hayatına can katan oluşumlardır. Bulutsuzluk her ne kadar özgürlük olarak algılansa da bu psikolojiktir. Bulutlar olmadan su döngüsü tamamlanamaz.

Bulutlar Nasıl Oluşur Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.