Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2021

Buğday Nerede Yetişir Kısa Bilgi

p14

Bu yazımızda buğday nerede yetişir kısa bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan hayatında hayati bir yeri olan su kadar ekmek de önemli ve değerlidir. Ekmeğin hammaddesi olarak ise buğday insanın tarihten günümüze kadar en vazgeçilmez yiyeceği olmuştur. Temel besin ihtiyacının hemen hepsini buğday karşılayan insanların hayatında, buğday yetiştirmek kadim tarihte çok eski zamanlara denk gelmektedir.

Buğday, ekildiğinde büyüme döneminde nemli ortam, gelişme ve hasat verme döneminde sıcak ortam istemektedir. Bu nedenle ülkemizde İç Anadolu ve Marmara ve Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde üretilmektedir.

Buğday, temel besin kaynağı olarak binlerce yıldır kullanılan bir besindir. Ekmeğin yapımında kullanılması, ekmeğin insanın beslenme hayatındaki kadim yeri dolayısıyla kutsal kabul edilmesi, buğdayın da manevi değerini arttırmaktadır.

Maddi olarak buğdaydan son derece yararlanılmaktadır. Buğday ülke nüfusumuzun fazla olması sebebiyle iç üretim ve tüketim hacminde erimektedir. Bu nedenle ihracatı yapılmamaktadır. Buğday Karadeniz ve Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yetişmemektedir. Bu nedenle Anadolu havzası üzerinde sıkça ekimi yapılmaktadır.

Bir ana besin kaynağı olarak buğday hemen her insan tarafında rahatlıkla tüketilen, sağlıklı ve yararlı bir besindir. İnsanlık tarihinde kadim bir yere sahip olan buğday öğütülerek un haline getirilir. Un ise birçok yiyeceğin ana yapım maddesidir. Un mamulleri ise hem yiyecek olarak kullanılır hem de üretim amaçlı ticarette kullanılarak gıda sektörünü canlı tutar.

Buğday Nerede Yetişir Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şule dedi ki:

    Merhaba herkese bu eğitim sitesi vallaha iyi, sayenizde 100 aldım, Buğday Nerede Yetişir Kısa Bilgi tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

Yorum Yaz