Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Bu Ülke Özeti Kısa

Bu Ülke kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Bu Ülke özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Bu Ülke Kitap Özeti

Üstad Cemil Meriç, ihtiram edilmesi gereken ve toplumun her kesiminin tereddütsüz kabul ettiği son dönem münevverlerinden biridir. Yirminci yüzyılın başlarından son çeyreğine kadar yaşadığı hayatında kırkından sonra çocukluk yaşlardan beri ilerleyen göz rahatsızlığı nedeniyle kör olmuştur.

Hayatı boyunca okumaya adanmış bir ömür olarak bilinmiştir. Birçok eseri tahlil, günlük olarak yayınlanmıştır. Doğu tasavvurunu, Batı felsefesini en ince noktalarına kadar işlemiştir. O’nun şaheserlerinden biri de Bu Ülke isimli eseridir. Eserde genel değerlendirmeler yapmaktadır. Dünya ve Türkiye özelinde yazılar eserin içindedir. Bu Ülke için yazmak için yaşadığım eser demiştir.

Bu Ülke’den bazı kesitler şu şekildedir:

Sağ ile Sol

Cemil Meriç bu başlıklı yazısında sağ ile sol diye bir şey yoktur. Hakikatin tarafında olmak vardır diyerek Türkiye sağ ve solunu, Avrupa sağ ve solunu değerlendirir ve hakikatin tarafında yer aldığını bildirir.

Gerici Kim?

Cemil Meriç bu başlıklı yazısında, ilerici ve gerici yoktur. Bu ülkede namuslu ve namussuzlar vardır diyerek yeni bir ufuk açar. Batı ve Doğu edebiyatının önemli isimlerinden bahsederek hikmet ve hakikat arayışından söz eder.

Cemil Meriç, hayatı boyunca kitap okumuş, biriktirmiş ve okutmuş biridir. Dikte ederek yazdığı eserlerinde sürekli olarak insanlık adına felsefi derinleri olan meselelerden bahsederek insanlara bir yol gösterme ihtiyacını karşılamıştır. Bir ilim deryası olarak Türkiye’de önemli isimlerin yetişmesine imkan sağlamıştır. Cemil Meriç’in eserleri günümüzden yıllarca ötesine ışık tutmaktadır.

Bu Ülke ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Derin dedi ki:

    Bu ülke kitabını Cemil Meriç çok güzel kaleme almış. Bu kitabı okumuştum özeti ile karşılaştırdığımda gerçekten birebir aynı ayrıntıları vermişsiniz çok güzel olmuş.

Yorum Yaz