Boş Çuval Ayakta Durmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda boş çuval ayakta durmaz atasözü ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri hayatımıza yön verir. Çünkü eğitici ve öğreticidir. Nasihat eder, ders verir. Bunu atalarımızın engin tecrübelerinden anlıyoruz. Ele aldığımız her işte bir ölçü tutturmak zorundayız. Ahlak, maneviyat ve maddi ölçüler işlerimizi kolaylaştıran ve belli bir disipline sokan şeylerdir.

 

Bunun için gelenek ve göreneklerimizden, dini inanışlarımızdan oldukça sık yararlanırız. Sosyal hayatta iş icabı ya da başka bir maksatla birçok insanla ilişki kurarız. Beraber çalışmak, zaman geçirmek zorunda kalırız.

Kaliteli zaman geçirmek, bilgili insanlarla ve tecrübe sahibi insanlarla olur. Cahil ve zaman israfı yapan insanlar hem kendileri için hem de toplum için zarardır. Bu anlamda atalarımız bir işi hakkıyla yapmak, boş işlerden ve kişilerden uzak durmak maksatlı boş çuval ayakta durmaz diyerek nasihat etmişlerdir.

Bir işi, oluşu, hareketi gerçekleştirmek isteyen kişinin enerjisi yerinde olmalıdır. Birikimli ve bilgili olmalıdır. Aynı zamanda donanımlı ve cesur olmalıdır. Çuvalı dolduran şeyler bunlardır. Bunlardan eksik olan bir insan toplum içinde bağımlı bir nüfus olarak yaşamaya mecbur kalır.

Atalarımız, üretmeye, çalışmaya ve öğrenmeye teşvik etmek için gerek yemek yeme olsun gerek bir işle uğraşma olsun teşvik amaçlı bu sözü söyleyerek bize yol göstermişlerdir. Bu nasihati cebimize koyarak ilerlememiz gerekir.

Bu nedenle boşa geçirecek vaktimiz, faydasız ilimle uğraşacak zamanımız yoktur. Boş çuval ayakta durmaz, sözünü bu cihetten değerlendirmek gerekir.

Boş Çuval Ayakta Durmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.