Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Boğaziçi Şıngır Mıngır Özeti Kısa

Boğaziçi Şıngır Mıngır kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Boğaziçi Şıngır Mıngır özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Şıngır Mıngır Kitap Özeti

Boğaziçi’nin tarihi özelliklerini ve doğal güzelliklerini tanıtan bir eser olarak turizm alanında rehberlik özelliği taşıyan bir kitaptır. Bu nedenle çokça okunmaktadır. Yüz temel eser arasına bu yüzden girmiştir.

Eserden bazı hikayelerin özetleri şu şekildedir:

Göksu Şemsiyeleri

1900’lü yılların yaz aylarında ve özellikle Cuma günleri Göksu Deresi’nde halk ve şehzadeler ve haremleri dere boyunca dizilirler. Herkes yerini alır. Üsküdar, Haliç ve Boğaz’dan gelenler setleri doldurur. Burada okuyucu ve çalgıların hünerleri sergilenir ve herkes seyre dalar.

Teganni yapanlarla birlikte çalgılarını çalanların ahenkleri büyük bir zevkle dinlenir ve yaz akşamları böylece geçirilir. Şehrin eğlence anlayışlarından biri de budur. Derede sandallar, kıyılarda insanlar bu temaşayı seyre gelir.

İshak Kuşu Garip Garip Öter

İshakpaşa Çeşmeleri, on çeşme olarak bilinir. Bunlardan biri de Beykoz’dadır. İki yönünde çeşme bulunur. Bu çeşmede İshak Kuşu toplanır ve öter. Tokat Kasrı, Fatih Sultan Mehmed’in emriyle Tokat Seferi’nden sonra yapılmıştır.

Şehrin en güzel beldelerinden birinde yer almaktadır. Etrafı koruluktur. Güzel ağaç ve çiçeklerle çevrilidir. Doğal güzelliklerin ön plana çıktığı beldede, tarihi ve doğal dokular da bozulmamıştır. Aşıkların saz çalıp, şiirler okuduğu bir yer olmuştur.

İshak Kuşu ile ilgili şarkıların, türkülerin yazıldığı ve söylendiği bir yer olarak birçok tarihi ve beşeri olaya şahitlik edilmiştir. Doğanın bütün güzellikleriyle öne çıktığı bölgede şehir de kendini göstermektedir.

Boğaziçi Şıngır Mıngır ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Senem dedi ki:

    Boğaziçi şıngır mıngır kitabı ismiyle dikkatimi çekti :) Özeti okuyayım dedim ve bu sitede özetini buldum özetinden de anladığım kadarı ile güzel bir kitaba benziyor :)

Yorum Yaz