Böbrek Atardamarı Ve Toplardamarının Görevleri Nelerdir?

Bu yazımızda böbrek atardamarı ve toplardamarının görevleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılık özelliği taşıyan en küçük birim hücredir. İnsan, her canlı varlık gibi trilyonlarca hücreden oluşmuştur. Hücreler bir araya gelerek dokuları, dokular organları, organlar sistemleri, sistemler de organizmayı meydana getirir.

İnsan vücudu sistemlerden meydana gelir. Bu sistemler vücut sağlığının işleyişini kontrol eder. Vücut organlarının her biri, bir sistemin parçasıdır. Solunum sistemi, sindirim sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi, destek ve hareket sistemi, endokrin sistem, boşaltım sistemi vücut sistemlerindendir.

Boşaltım sistemi, vücudun filtresi görevini görür. Böbrek ve bağırsakların bulunduğu sistemde damar yolları sistemi şekillendirir ve organları birbirine bağlar. Vücutta damarlar kirli ve temiz kan taşır. Vücut damarları atardamar ve toplardamar kanın tazyikli dolaştığı damarlardır.

Boşaltım sisteminde de en önemli organ böbreklerdir. Her insanda iki adet böbrek, bel bölgesinde bulunur. Boşaltım sistemi bütün sistemlerle ortak çalışır. Organları çevreleyen ve saran böbrek atardamarı ve böbrek toplardamarı bulunmaktadır.

Boşaltımı gerçekleştiren bir organ olarak böbreğin atardamarı, kirli kanın temizlenmesi için kalbe kan taşır ve organlara oksijen taşır. Diğer adı arterdir.

Böbrek toplardamarı ise, temiz kanın böbrekte temiz hale gelmesiyle kalbe temiz kan taşır. Diğer adı venierdir.

Böbrekler vücudun filtreleridir. Kanın temizlenmesi, oksijenin organlara taşınması ve geri emilim gibi faaliyetlerin yürütüldüğü yerdir.

6 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.