Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Bize Göre Özeti Kısa

Bize Göre kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Bize Göre özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Bize Göre Kitap Özeti

Bize Göre kitabı, Ahmet Haşim’in Paris günlerinde edindiği izlenimleri 42 fıkra şeklinde yazarak toplayıp tap etmesiyle birlikte oluşmuştur. 1928 Avrupası’nda mukayeseli bir sosyal ve siyasal hayatın aktarılmasıyla oluşmuştur.

Eserden bazı seçme metinlerin özetleri şu şekildedir:

Şehir Harici

Uzun yıllar görmediğim ve şehrin dışında yeni bir hayatı olan dostumu ziyaret etmek istedim. Kendisi epey değişmişti. Çiftlik hayatına alışmış ve tabiata benzemeye başlamış. Kaya suratlı, uzun dişli, hüzünlü mü, neşeli mi belli olmayan biri olmuştu.

Şehirden uzak kalınca ve kendini doğaya adayınca işte tabiat insanı kendine böyle benzetirdi. Şehir hayatından uzaklaşan ve tabiatın içinde kendi yağında kavrulan kişiler, zamanla tabiata benzeyerek tabiatın bir parçası olarak yaşamaktaydı.

Tabiat içinde kır barındıran başka alemlerin bir izahı gibidir.

Garden Barda Konuşan İki Adam

Şu kadınlara bir bak, gözlerindeki siyahlık gerçek değil, dudaklarındaki kırmızılık gerçek değil. Yanaklarındaki kızıllık gerçek değil. Baştan aşağı boyalar içinde olan kadınlar, tabiatın renk cümbüşünün orijinalliği yanında ne kadar da sahte duruyorlar. Kim der ki kadınlar artık eskisi gibi örtünmüyor. Kadınları artık boyalar örtüyor. Gerçeklikten ve hakikatten uzaklaşan insanların yüzündeki maskeler boyalardan ibaret. Boya örtüleri kadınları örtüyor, saklıyor ve maskeliyor.

Sinema

Sinema, çocuk safdilliği içinde insan mantığının en kolay tahayyül ve tezahürleri arasında oluşan ve insanı kolaylığa alıştıran bir icattır. Sinema böyle saf ve duru kaldıkça insanın sığınacağı bir yer olarak çocukluk anıları ve duyguları barındıran bir muhit şeklinde özelliğini koruyacaktır.

Bize Göre ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    bu direkt kitapta ne yazdıysa yazmışlar.oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

  2. esma dedi ki:

    Ahmet Haşim Bize Göre Kitap özeti Güzel ama çok kısa olmuş, teşekkürler.

  3. Meryem dedi ki:

    Bize göre kimin eseri diye ararken kitabın özetini de buldum :) Bir taşla iki kuş vurdum :) Çok ama çok güzel bir yazı olmuş çok teşekkür ederim.

Yorum Yaz