Biyolojik Çeşitlilik Nedir Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Biyolojik Çeşitlilik Nedir Kısaca

Bu yazımızda biyolojik çeşitlilik nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Biyoloji, canlıları inceleyen bilim dalı olarak bilinmektedir. Biyolojik çeşitlilik, canlı çeşitliliği olarak kısaca tanımlanabilir. Biyolojik çeşitlilik, farklı ekosistemlerin bir arada olmasından dolayı birbirlerinin farklılaşmasına neden olmaları ve bunların canlılar üzerindeki etkisine denmektedir.

Biyolojik çeşitlilik, bir bölgede yaşayan canlı varlıkların tür ve sayı olarak farklılık göstermesidir. Biyolojik çeşitliliği  etkileyen etkenler bulunmaktadır. Bunlar cansız varlıklar sayesinde de gerçekleşmektedir. Toprak yapısı, yeryüzü şekilleri, iklim ve hava durumu biyolojik çeşitliliği etkiler. Bitki örtüsü, hayvan populasyonları ve insanların varlığı da biyolojik çeşitliliği etkilemektedir. Biyolojik çeşitliliğin artması canlıların uyum içinde yaşadığı göstermektedir. Biyolojik çeşitliliğin azalması doğal afetlere de bağlı olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eylül dedi ki:

    proje ödevimde çok işime yaradı teşekkürler

  2. merve dedi ki:

    elinize sağlık Biyolojik Çeşitlilik ne demektir kısa bir şekilde yazdım süpersiniz kesin 100 alacağım :)

  3. semiha dedi ki:

    Biyolojik çeşitlilik; bir bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin ve çeşitlerinin sayıca zenginliğine denir. Kara, deniz ve diğer su ekosistemleri ile bu ekosistemlerin bir parçası olan ekolojik yapıları kapsar.

Yorum Yaz