Bitkilerin Canlılar İçin Önemi Nedir?

Bu yazımızda Bitkilerin canlılar için önemi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ekolojik denge içinde bitkiler dünya hayatının devam etmesi için doğal bir unsur olarak canlı hayatında önemli bir yere sahiptir. Bitkiler de canlıdır. Fotosentez yaparak kendi besinlerini kendileri üreten bitkiler oksijenli solunum yapan canlılar için de birinci derecede oksijen kaynağıdır.

İnsanlar için bitkiler hem yiyecek olarak önemlidir hem de hayatta kalmak için gereklidir. İnsanlar bitkilerden birçok amaçla istifade ederler. Nefes alıp vererek başlayan bu hayatta kalma düzeninde yiyecek olarak da tahıl, baklagil, sebze ve meyveleri tüketirler.

İnsanların hayatları boyunca nefes almak dışında da her alanında olan bitkiler tarım, gıda, hayvancılık, sanayi, ticaret, endüstri gibi alanlarda insanlığın gelişmesi için hammadde olma niteliği taşır. En temel ihtiyaçların giderilmesinde, bilim ve teknolojinin gelişmesinde bitkiler insanlar için vazgeçilmezdir.

Hayvanlar da bitkileri besin amaçlı kullanılır. Otçul hayvanlar beslenmek için otlanırlar. Bitkiler hayvanlar için de hem yiyecek hem de oksijen kaynağıdır. Bitkiler dünyanın doğal dengesinin korunmasında birçok döngülerde görev alarak canlı hayatının devam etmesinde önemli bir yer tutar.

Bitkiler birçok canlının beslenmesi, barınması ve korunması için doğal yaşam unsurudur. Bu nedenle bitkiler korunmalıdır. Dünyada bitkisel alanlar çoğaltılmalıdır. Korunma altına alınmalıdır. Çevre kirliliğinin önüne geçilmeli, başta bitkiler olmak üzere canlı hayatları tehdit altında olmaktan kurtarılmalıdır.

Bitkilerin Canlılar İçin Önemi Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. ben şahsen çok beğendim, bitkiler canlılar için neden önemlidir ödevimi kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.