Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Bitkilerin Büyüme ve Gelişmesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Aşağıda bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkileyen faktörler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkileyen faktörler doğal ve yapay faktörler olarak gelişmektedir. İç ve dış faktörler olarak da ayrılmaktadır. Dış faktörler doğal ve fiziksel olarak gerçekleşen olaylardır. İç faktörler ise doğal olarak gerçekleşen ve canlının iç yapısıyla oluşan faktörlerdir.

Bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkileyen faktörler şu şekildedir:

*Işık: güneş ışınları ve ışınların geliş açısı bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkiler. Çünkü bitkilerin kendi besinini kendileri üretmeleri için ve kimyasal enerjiyi üretebilmeleri için ışığa ihtiyaçları bulunmaktadır. Güneş ışını canlılık faaliyetlerinin devam etmesini sağlar.

*Isı: Isı enerjisi bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkiler. Isı değerleri bitkilerin tür olarak da genetik varyasyonlar meydana getirmesinde etkili olur. Bu bakımdan bitkilerin kalıtımsal özelliklerinin belirlenmesinde ve devamında gelişimin sürmesinde ısı etkilidir.

*Sıcaklık: Sıcaklık bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkiler. Bazı sıcaklıklarda bitkilerdeki enzimler çalışmaz. Bazı sıcaklılarda ise enzimler aktif hale gelir. Bu nedenle büyüme ve gelişmede sıcaklığın etkisi büyüktür.

*Su ve Nem: Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan enerji üretiminin ve besin eldesinin sağlanmasında su ve nem belirleyicidir. Su bitkileri besler, klorofil taşıyan bitkilerin fotosentez yapmasını sağlar.

*Yer çekimi: Yer çekimine karşı bitkilerin ve özellikle iletim demeti taşıyan bitkilerin büyüme ve gelişmesi gerçekleşir. Şekil olarak bitkiler üzerinde etkili olmaktadır.

Bitkilerin Büyüme ve Gelişmesini Etkileyen Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elderado dedi ki:

    elinize sağlık bitkilerde büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörler nelerdir öğrendim sonunda.

  2. merve dedi ki:

    bitkilerin büyüme ve gelişmesini olumsuz etkileyen faktörler nelerdir ödevimi yaptım teşekkürler.

Yorum Yaz