Birlikte Yaşamak İle İlgili Kompozisyon Yazı

Bu yazımızda birlikte yaşamak ile ilgili kompozisyon yazı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birlikte yaşamak birkaç temel sebep etrafında şekillenir ve zamanla çeşitlenir. İnsanların birlikte yaşama arzuları insanın doğasında olan bir duygudur. Aile kurarak başlayan birlikte yaşama olguları nesillerin devam etmesiyle akrabalık ilişkilerin gelişmesi sonucu genişler.

Akrabalıklar topluluk halinde yaşamayı pekiştirir. Gelenek ve görenekler, örf ve adetler, dini inanışlar ortak miras oluşturur. Ortak kültür, vatan kavramıyla birleşip devlet olarak örgütlenmeyle devam eder. Birlikte yaşama duygu ve düşünceleri sosyolojik olarak bu düzeydedir.

Sosyal veraset ve biyolojik veraset olgularıyla şekillenen birlikte yaşamak, dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan insanların hak ve özgürlüklerinin sağlanması sonucunda gelişir ve serpilir. İnsanların birlikte yaşamalarını sağlayan tarih şuuru, dini inanış, ortak kültür mirası ve vatan, devlet bağlarıdır.

Birlikte yaşamanın manevi duygular üzerine kurulu olması, maddi çıkarların ötesinde bir beraberliğin oluşmasına neden olur. Bu nedenle birlikte yaşamak bir erdemdir. Bu erdemin en çok yakıştığı canlı insandır. İnsan bir arada olma ihtiyacı en doğru kanalize eden varlıktır.

Bu sebeplerle savaşlar sonucunda insanların ölmediği bir dünyada birlikte yaşamak için barış ve huzur çalışmalarını hep birlikte gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bunu başarmak için devlet politikalar ve millet davranışları ortaya koymamız gerekir. Adalet ve vicdan insiyakıyla hareket etmemiz gerekir.

Birlikte yaşamak bu şekilde anlam kazanır. Bu anlam bütünlüğünü sağlama insanın elindedir. Dünyayı değiştirmek ve birlik, beraberlik içinde yaşanılan bir dünya haline getirmek insani değerlerin yüceltilmesi ile sağlanacaktır.

Birlikte Yaşamak İle İlgili Kompozisyon Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.