Birlik Ve Beraberlik İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda birlik ve beraberlik ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birlik ve beraberlik insanlık tarihinden bu yana insanların ihtiyaç duyduğu ilk ve belki de tek şeydir. İnsanların birbirine olan ihtiyacı çeşitli ünsiyetler ve akrabalıklarla pekişirken, dil, din ve ırk saikleriyle millet olma duygusu gelişmiştir. Bu duygu geliştiren uğrunda can verilen vatan ve devlet sistemlerinin Türk toplumundaki yeri olarak da anlaşılabilir.

 

Birlik ve beraberlik, zor şartlar altında çetin mücadeleler gerektiren anlarda insanların birbiriyle ölesiye yardımlaşması ve dayanışmasıyla sağlanan manevi duygulardır. Manevi duygular, manevi insiyaklarla şekillenir. Bu nedenle milletlerin bir arada durmaları, birlik ve beraberlik içinde olmaları maddi kazançlarla elde edilecek ya da maddi kaygılarla yıkılacak bir şey değildir.

Bizim toplumuzda millet ve devlet bağlılıklarının kutsal kabul edilmesi, din, vatan kavramlarının namus kavramıyla birlikte değerlendirilmesi birlik ve beraberliği kuvvetlendiren düşüncelerdir. Bu düşüncelerin sarsılmaz bütünlüğü elbette din kaynaklıdır. Manevi duygularla pekişmiş bu düşünceler birlik ve beraberlik olarak ortaya çıkar.

Toplumumuzda her ne kadar dil, din, gelenek ve görenek, örf ve adet farklılıkları bulunsa da vatan ve namus ülküleri bir olduğunda ve devletin bekası söz konusu olduğunda ayrıca dine doğrudan bir saldırı olduğunda topyekun farklılıklar bir kenara bırakılır ve birliktelik sağlanır.

Birlik ve beraberlik manevi bir kenetlenme haliyle girift bir düzen alır. Sarsılmaz ve yıpranmaz bir şekilde oluşur. Bunun adı milli birlik ve beraberliktir. Tarihten, dinden ve vatan toprağından beslenir.

Birlik Ve Beraberlik İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.