Bir Hastanede Duyu Organlarının Sağlığı İçin Çalışan Birimler Hangileridir?

c19

Bu yazımızda bir hastanede duyu organlarının sağlığı için çalışan birimler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Duyu organlarımız fiziksel olarak algılayabildiğimiz her şey için kullandığımız organlarımızdır. Dil, deri, kulak, burun ve göz duyu organlarımızdır. Dil ile tat alma ve konuşma ihtiyacımızı gideririz. Bu biyolojik ve sosyal bir sağlık ihtiyacı olarak belirmektedir. Ağız ve diş sağlığı alanı da dil ile ilgilenmektedir.

Kulak, burun ve boğaz birlikte incelenmektedir. Hastanelerde de KBB birimleri kurulmuştur. Çünkü kulak yutma ve konuşma ile doğrudan ilgilidir, işitme sorunları da bu birimde giderilmektedir. Burun da solunum yolu olarak boğazla doğrudan ilgilidir. Bu neden aynı birim çatısında toplanılmıştır. Hastaneler Kulak Burun Boğaz birimleri duyu organları için hizmet vermektedir.

Göz, başlı başına bir hastane kurumu oluşturacak kadar kapsamlıdır. Bu nedenle göz hastaneleri vardır. Görme yetisinin ve göz kusurlarının araştırıldığı tedavi edildiği Göz olarak bilinen hastane birimleri de bulunmaktadır. Ameliyatlar, anjiyolar, tedaviler ve iyileştirmeler bu birimlerde yapılmaktadır.

Deri duyu organımızla ilgili olarak, dermatoloji birimi hizmet vermektedir. Deri hastalıkları ile ilgilenen birim Cildiye olarak da bilinmektedir. Yüz ve vücut derileri farklı olduğundan birimler ayrılabilir.

Hastanelerde sıklıkla kullanılan duyu organları birimleri bu şekildedir. Hemen her hastane, tıp merkezi ve sağlık ocağında bu birimler mevcut ve hizmet vermektedir. Ayrıca hastaneleri de bulunan duyu organlarımızın, ne kadar hassas ve önemli olduğu unutulmamalıdır.

Bir Hastanede Duyu Organlarının Sağlığı İçin Çalışan Birimler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.