Bir Gazete Veya Dergi Okuyucuya Hangi Aşamalardan Geçerek Ulaşır?

Bu yazımızda bir gazete veya dergi okuyucuya hangi aşamalardan geçerek ulaşır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yazılı basın ve medyacılık en zor iş alanlarından biridir. Özellikle haberleşme maksadıyla yapılan ve habere ulaşma ve haberi yayınlama gayesiyle yapılan gazetecilik çok dikkatli ve titiz çalışmalar gerektirmektedir.

Süreli yayınlar kapsamında dergi ve gazetecilik en zahmetli işlerdendir. Gazetelerin mizanpaj denilen haberlerin yerlerinin ve başlıklarının belirlenmesi süreci ve bunu gelecek güne yetişme gayesiyle yapmaları sıcak ve taze haberlerin gazetelerde yer alması için çok uğraşılır.

Gazetelerin, habere ulaşma ve yazı işleri departmanlara ayrılmış bölümler tarafında koordine edilerek hazırlanır ve tamamlanır. Daha sonra gazete ulusal yayın yapıyorsa taşra baskısı hazırlar ve en önce onu baskıya vererek, taşıma sistemlerine yetişmesine sağlar.

Ardından şehirler için hazırlanan baskı daha geç saatlerde belli olur ve son değişiklikler yapılarak baskıya verilir. Taşıma işlemleri birkaç şirket tarafından yapılır. Bu şirketler birden çok farklı gazeteyi bayilere dağıtır. Sayılı olarak dağıtılan gazeteler gün sonunda sayılı olarak toplanır ve tirajlar belirlenir.

Dergiler haftalık ve sıklıkla aylık olarak çıkar. Dergilerin ilgilendikleri alanlara göre araştırma kapsamları değişmektedir. İlgili alanların dergileri araştırma ve yazı işleri bittikten sonra, dizgi ve düzenleme işleri başlar. Genel yayın yönetmenleri ve editörler bu işle ilgilenir. Baskıya hazır hale gelen derginin prova baskısı yapılarak son okuma gerçekleştirilir.

Son okumadan sonra dergi matbaaya gider, ya elden ya da bir şirket vasıtasıyla yayın yaptığı bölge ya da ülkede genel olarak dağıtılmaya başlar. Sayılı dağıtılır ve sayılı toplanır. Dergi tirajı buna göre belirlenir.

Bir Gazete Veya Dergi Okuyucuya Hangi Aşamalardan Geçerek Ulaşır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

6 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.