Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Bir Bilim Adamının Romanı Özeti ve Kahramanları Kısa

Bir Bilim Adamının Romanı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Bir Bilim Adamının Romanı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Bir Bilim Adamının Romanı Kitap Özeti ve Kahramanları

Oğuz Atay’ın, Mustafa İnan isimli bilim adamının hayatını anlattığı bir roman olan Bir Bilim Adamının Romanı isimli eser, gerçek bir hayat hikayesi olarak Cahit Arf’in önsözüyle sunulmuş ve çok okunanlara girerek, yüz temel eser arasında yerini almıştır.

Özet

1911 yılında Adana’da doğan Mustafa İnan, yoksulluk içinde büyümüştür. Dört yaşındayken damdan düşünce fizyolojik eziklik içinde hayatına devam etmiştir. İçine kapanık ve sürekli düşünceli olan bu çocuk aynı zamanda zeki ve akıllı biridir.

Sürekli olarak çevresini gözlemleyen ve yeni şeyler öğrenmekten haz alan Mustafa’nın hayatı yoksulluk içinde geçerken, sobayla ve paltoyla kırklı yaşlarında tanışmıştır. Öyle ki meslek hayatında dahi asistanlarından borç aldığı olmuştur.

Bilim ile birlikte etimolojik araştırmalar yaparak, edebiyata da ilgi duyan Mustafa İnan, şiirler ezberler ve meşk yerlerinde edebiyat alanında paylaşımlar yaptığı arkadaşlarıyla sohbetler ederdi. Kelimelerin başka dillerde ne anlama geldiğini merak eder. Bu yoldan da eğitimde yeni bir usul ve erkan belirler.

Yaptığı bilimsel çalışmalarla, yokluktan gelerek imkansızlıklar içinde başarı hikayelerini barındıran hayatını, öyle herkese açmayan Mustafa İnan, genç yaşta hayatını kaybeder. Ülkemiz için önemli bir değer olan Mustafa İnan’ın hayatı gerçekten de roman olarak geçmiştir. Bilim heyecanı ve edebiyat aşkı birleşince yepyeni bir alan ortaya çıkmış, felsefi derinleri olan bir kişi olarak bilime yeni katkılar sunabilmiştir.

Mustafa İnan, 1967 yılında 56 yaşında hayatını kaybetmiştir. Bilimsever ve edebiyat aşığı biri olarak akıllarda kalmıştır.

Bir Bilim Adamının Romanı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Şirin dedi ki:

    Bir bilim adamının romanı özet çok güzel olmuş. Ben bilim konularını çok severim merak ederim bu kitap resmen bilimin edebi hali sanırım :)

    1. pamuk dedi ki:

      aynen öyle bnde çok beğendim

Yorum Yaz