Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2021

Bilişim Suçları Nelerdir Örnekler

p15

Bu yazımızda bilişim suçları nelerdir örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlık tarihi boyunca insanın varoluş gününden bugüne kadar geçirdiği süre boyunca genel anlamda ilerleyen bilim ve teknik gelişimleri çağımızda ve özellikle son yüzyılda oldukça ilerlemiştir. Bilgisayar, telefon ve internet ağlarının gelişmesi sonucunda teknoloji sosyal hayatın bir parçası haline gelmiştir.

Teknoloji çok faydalı bir şeydir. İnsanlığın tarihte bugüne kadar ortaya koyduğu en önemli gelişmelerden biri belki de birincisidir. Bu nedenle teknolojiye çok önem verilir ve yatırımlar yapılır. Çünkü teknoloji insan hayatını kolaylaştıran teknik imkanlar bütününü oluşturur.

Teknolojinin gelişmesiyle, insanlık da gelişmiştir. Fakat bazı durumlarda insanlığın geri kaldığı görülmüştür. Bu durumlar kişi hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesiyle işlenen suçlardır. Bu suçlar bireylerin direk şahsı ile ilgili de olabilir, kurum ve kuruluşlarla da ilgili olabilir. Neticede bir suç unsuru olarak ortaya çıkan olaylarda teknoloji dünyası kapsamında teknolojinin kötüye kullanılması yatmaktadır.

Bu tür suçlara bilişim suçu denmektedir. Bilişim suçları internet ağları sayesinde işlenen suçlardır. İnternet dünyasının içinde barındırdığı her unsur bu suçların tehdidi altındadır. Bu nedenle internet ile uzaktan yakında işi olan insanların güvenlik duvarları oluşturulması sağlanmıştır. İşte insanları zor durumda bırakan sosyal hayatta işlenen suçların bir yenisi olarak bilişim suçları şu şekildedir:

Şahsi hesaplar üzerinden mail, mesaj gönderme veya arama yapma sonucunda dolandırıcılık faaliyetlerinin yürütülmesi,

Başkalarının kişisel bilgilerini kullanarak istismar yoluna gidilmesi,

Sahtecilik yapma, hayali kişiler ve şirketler oluşturma, sanal dolandırma ve gasp faaliyetleri,

Kurumsal bilgisayarlardaki erişime yasak bilgi ve belgelerin çalınması bilişim suçlarındandır.

Bilişim Suçları Nelerdir Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

Yorum Yaz