Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Günlük Yaşantımızda En Çok Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır?

Bu yazımızda bilgi ve iletişim teknolojileri günlük yaşantımızda en çok hangi amaçlar için kullanılmaktadır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bilgi ve iletişim teknolojileri, bilimin ve teknik imkanların gelişmesiyle gelişmiştir. Uydu sistemlerin geliştirilmesi ve dünya geneline yayılmasıyla yeraltı ya da yerüstü iletişim alt yapılarının kontrolü uydular üzerinden sağlanmaya başlamıştır.

 

Bilgi ve iletişim teknolojileri internet üzerinde yoğunlaşmış ve bütün teknik imkanlar o yönde geliştirilmiştir. Bilgisayar, telefon, televizyon ve yayın sistemleri bilgi ve iletişim için kullanılmaktadır. Bu teknolojiler sağlıkta, eğitimde, endüstride, sanayide, tarımda, kalkınmada, ulaşımda ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin günlük yaşantımızdaki amaçları şunlardır:

Hastanelerde, hasta kayıtlarının tutulması, tahlil sonuçlarının yayınlanması, hastanede ulaşım ihtiyacının karşılanması, hastanede haberleşme ihtiyacının karşılanması gibi sebeplerle kullanılır.

Eczanelerde, ilaçların satılması, stok durum güncellemesi, hasta ilaç kaydının tutulması gibi sebeplerle kullanılır.

Laboratuvarlarda, deneylerin sağlıklı bir ortamda yapılması, korunması ve analiz edilmesi gibi sebeplerle kullanılır.

Eğitimde, öğrenci, memur, öğretmen bilgilerin kayıt altında tutulması, haberleşme ve ulaşım ihtiyaçları için kullanılır.

Mühendislikte, mimari alanda yapılan çalışmaların çizimi, kayıt altında tutulması, ulaştırılması ve haberleşme gibi sebeplerle kullanılır.

Ulaşımda, deniz, hava ve kara yollarında haberleşme, yolcu kayıt sistemleri, güvenlik amaçlı kullanılır.

Hizmet alanlarında, adliyede, polis merkezlerinde, orduda, banka, alışveriş vesair gibi sosyal işlerde kayıt tutma, güvenlik oluşturma, haberleşme ve ulaşım amaçlı kullanılır.

Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Günlük Yaşantımızda En Çok Hangi Amaçlar İçin Kullanılmaktadır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.