Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Beyaz Gemi Özeti ve Kahramanları Kısa

Beyaz Gemi kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Beyaz Gemi özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Beyaz Gemi Kitap Özeti ve Kahramanları

Çocuk, yedi yaşlarında Isık – Göl kıyısında dedesi, ninesi, teyzesi ve eniştesi ile yaşamak zorunda olan anne ve babasını kaybetmiş biridir. Çocuk, Mümin Dede ile birlikte hayata tutunmaya çalışmaktadır. Mümin Dede’nin damadı Orozkul bir partide siyasi kariyeri olan biridir. Karısı Berkey, çocuğun teyzesidir.

Berkey, yıllardır çocuğu olmayan kısır bir kadındır. Orozkul bunun hıncını Berkey’in ailesinden Mümin Dede ve nineden çıkarmaktadır. Çok gaddar ve kötü biri olmuştur. Çocuğa ve aileye de kötü davranmaktadır.

Çocuk, göl kenarına gelerek her gün derin hayallere dalmaktadır. Bir dürbünle gölü seyretmekte ve kurduğu hayalleri bazen de gerçekle karıştırmaktadır. Gölde beyaz bir gemi olduğunu ve babasının bu gemide çalıştığını ve bir gün geleceğini hayal etmektedir. Bazen de yüzerek o gemiye gitmeyi hayal eder.

Mümin Dede, çocuğa her gün masallar anlatır ve onu hayata bağlar. Çocuk bu masalların birçoğuna inanmaktadır. Bu masallardan biri de Boynuzlu Maral Destanı’dır. Mümin Dede bir gün çocuğa, ormana maralların geldiğinden haber verir. Çocuk buna inanamaz. Fakat hastadır ve dışarı da çıkamaz.

Mümin Dede tüfeği alır ve bir tanesini vurur. Herkes et paylaşır. Çocuk maralın öldüğüne inanamaz. Hayalleri yıkılır. Bunu babasına anlatma gereği duyar. Onun yanında olmak ister. Babasına gitmek için, göle atlar ve kendini suya bırakır.

Beyaz Gemi Kahramanlar:

Çocuk: Altı yedi yaşlarında yetim ve öksüz bir çocuktur.

Mümin Dede: Çocuğun dedesidir.

Orozkul: Mümin Dede’nin damadıdır.

Berkey: Orozkul’un karısı, çocuğun teyzesi, Mümin Dede’nin kızıdır.

Beyaz Gemi Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. merve dedi ki:

  Kitabı sınavımız var ve kitabı okumadım özetini okuyup inşallah sınavı geçerim. 😕😕

 2. Damla dedi ki:

  Bence tüm kahramanlar yok

 3. majd dedi ki:

  her şey lazımdı çok teşekkür ederim

 4. asbl genjjlik dedi ki:

  kitap sıbavımız var hayırlısıyla sınavdan gecicez allah razı olsun tesekkurlee elhandulillah evde zaeytin yok peynire gafa atıyoz

 5. Taner dedi ki:

  ben bu kitap sayesinde çok kıl bir hocadan yüksek aldım çok teşekkürler..

 6. nermin dedi ki:

  Allah razı olsun. Teşekkürler. beyaz gemi kitabının kahramanları kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 7. filiz dedi ki:

  teşekkürler beyaz gemi kahramanların özellikleri lazımdı.

 8. hanife dedi ki:

  teşekkürler

  1. anonim dedi ki:

   hanifecim insta gel bu konu hakkınds ozelden konusalım canım

 9. Anonim dedi ki:

  kitaptan sinavimiz vardi iyi oldu kitabi okumamistim

  1. gizli dedi ki:

   anonim sen nerelisin bayramicli isen hangi okula gidiyorsun cumhuriyete gidiyorsan kaça gidiyorsun 7.sınıfa gidiyorsan hangi şubeye gideyorsun A şubesine gidiyorsan kimsin cevabını bekliyorum eğer hiç biriysen kolay gelsin:)

 10. Bahar dedi ki:

  Ödevimde beyaz gemi kitap soruları vardı bu özet içinde soruların cevaplarını kolaylıkla buldum ve sayenizde de ödevimi hem kısa sürede hem de çok güzel yaptım.

Yorum Yaz