Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışmalıyız?

s20

Bu yazımızda başarılı olmak için nasıl ders çalışmalıyız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Başarılı olmak her insanın hakkıdır. Fakat en çok çalışan ve emek veren kişilerin hakkıdır. Başarılı olmak için düzenli ve programlı çalışmaya gerek olmadığını söyleyen çok olsa da durum onu göstermemektedir.

Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir. Çok çalışmak da düzenli çalışmakla sistemleşirse meyvesini verir. Düzenli çalışmaktan kasıt az ve öz çalışmaktır. İnsanlar günlük çalışma ihtiyacı belirlerlerse başarılı olabilirler.

Günlük zaman dilimlerinin oluşturulması ve başarmak hedefine giden yolların aşamalara ayrılıp parçalanmasıyla amaca ulaşmak daha kolay hale gelir.

Öğretmen olma isteyen biri, ilgili sınavlara girmek için çalışmaya başlar. Ortaya koyması gereken başarı bellidir. Bu başarı nihai hedeftir. Bu hedefe giderken günlük çalışmalarını parçalar halinde konulara bölerek ilerlemelidir.

Bu her hedef için geçerlidir. İnsan beyni parçalı öğrenmeye yatkındır. Bununla birlikte görsel zeka, müzikal zeka, sözel zeka, sayısal zeka kavramlarına da dikkat edilmelidir. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı farklıdır. Bu nedenle başarıya giden yolda insan ilk önce kendini tanımalıdır.

Bu nedenlerle ders çalışırken, hedef konu üzerinde yoğunlaşmak için kaynak taraması yapılmalıdır, öğrenme şekli iyi analiz edilip ona göre notlar tutulmalıdır, bilgiler sınıflandırılmalıdır. Önem sırasına göre dizilmelidir. Konunun yoğunluk alanları belirlenmeleri soru çözümleri ona göre yapılmalıdır.

Bu bilgilenmeler, diğer bilgilerle uygun bir biçimde bütünleştirilmelidir. Nedensellik çerçevesinde içinde öğrenilen bilgilerin kalıcı olması sağlanabilir. Bu nedenle bilgi geçişleri nedenselliğe bağlanmalıdır.

Günlük kısa periyotlarla, düzenli ve istikrarlı çalışmalar sonucunda başarı gelecektir.

Başarılı Olmak İçin Nasıl Ders Çalışmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.