Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Haziran 2021

Barajlarda Biriken Suyun Potansiyel Enerjisi, Evlerimizde Elektriğe Dönüşünceye Kadar Hangi Enerji Çeşitlerine Dönüşür?

Bu yazımızda barajlarda biriken suyun potansiyel enerjisi evlerimizde elektriğe dönüşünceye kadar hangi enerji çeşitlerine dönüşür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Barajlar suyun birikmesi ve daha iyi ve doğru kullanılması için inşa edilmektedir. Maddelerin fiziksel olarak taşıdıkları enerjiden yararlanmak amacıyla yüksek yerlere yapılan barajların içinde biriken sular, potansiyel enerji oluşturmaktadır. Yer çekimi ivmesi sabit olmakla beraber suyun madde miktarının artması ve yerden yüksekliğinin artması potansiyel enerjisini arttırır.

Potansiyel enerjisi artan barajdaki suyun, baraj kapaklarının açılmasıyla hareket ederek kinetik enerjiye dönüşmesi, elektrik santrallerindeki sistemleri harekete geçirir. Bu hareket sonucunda elektrik üretimi gerçekleşir. Elektrik üretiminin gerçekleşmesi ve depolanması gerekir. Bu depolanmadan sonra elektrik, santrallere, trafolara, kofralara ve ev sigortalarına kadar dağılır. Kullanılmaya başlanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. saadet dedi ki:

    Barajlarda biriken suyun potansiyel enerjisi evlerimizde kullandığımız elektriktir. Bu elektriğin oluşmasına kadar potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşme süreci de yaşanır.

    1. Anonim dedi ki:

      Potansiyel ve kinetik enerjiye dönüşür

Yorum Yaz