Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Kasım 2020

Aziz Sancar’ın Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

Aşağıda Aziz Sancar’ın yaptığı çalışmalar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Aziz Sancar, İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olarak doktorluk vazifesine başlamıştır. İki yıl memleketinde hizmet ettikten sonra NATO -TÜBİTAK bursuyla Amerika’ya gitmiştir. Bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bu çalışmalarını kimya ve biyoloji alanında sürdürmüştür.

Aziz Sancar’ın bilim dünyasında yaptığı çalışmalar ve sunduğu katkılar Nobel ödülü almasına yaramıştır. DNA onarımı alanında yaptığı çalışmalar ve icatları Nobel ödülü kazanmasını sağlamıştır. Biyolojik saat alanında yaptığı çalışmalar bulunmaktadır. Hala Amerika’da bilimsel çalışmalarına devam etmekte ve üniversitelerde dersler vermektedir. Türkiye’ye gidip gelmeye devam ederek ülkesi adına önemli çalışmalar yürütmekte ve eğitim faaliyetleri sürdürmektedir. Aziz Sancar’ın Amerika’da Türk öğrenciler için yurdu da bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. jale dedi ki:

  işte harika hemen bitirdim ödevimi yazanların eline sağlık canlarım

 2. ezgi dedi ki:

  Aziz Sancar ülkemizin gurur kaynağı bence. Nobel ödüllü bir biyolojicimizdir. Dünyaca ünlü böyle bilim adamlarımızın kıymetini bilmemiz gerek. Beyin göçü beni en üzen şeylerden biri çünkü.

  1. Ayhan dedi ki:

   çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık aziz sancar’ın yaptığı çalışma kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz