Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ocak 2021

Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı

Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı Hakkında Bilgi

PROF. DR. AZİZ SANCAR

Prof. Dr. Aziz Sancar, 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde çiftçilikle uğraşan orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Aziz Sancar, ilk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden birincilikle mezun oldu.

TÜBİTAK bursuyla gittiği Amerika’da biyokimya eğitimi alan Sancar, ülkemize dönüp bir süre hekimlik yaptı. Ancak aklı hâlâ bilimsel çalışmalardaydı. Amerika’ya tekrar dönerek çeşitli üniversitelerde çalışmaya devam etti. Karşılaştığı tüm zorluklara rağmen sabır ve kararlılıkla mücadele etti. Onun için bilimde başarılı olmanın yolu çok çalışmak ve çok okumaktan geçiyordu. Hayatının önemli bir kısmını laboratuvarlarda geçirdi.

Aziz Sancar’ın araştırma ve gözlem yapmayı çok seven, eleştiriye açık, planlı ve objektif bir kişiliği vardır. Sancar, başarılı bir bilim insanında üç temel özelliğin bulunması gerektiğini söylemiştir: Bilgiye dayalı yaratıcılık, sıkı çalışmak ve başarısızlık karşısında asla pes etmemek.

Aziz Sancar, DNA onarım mekanizmaları konusunda yaptığı buluş sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Emeklerinize sağlık çok güzel olmuş

 2. danla bilic dedi ki:

  eh işte güzel demeyeceğim, çünkü Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı mükemmel olmuş, bu arada Düzce güzeliyim, okulun da en zeki öğrencisiyim, kıskananlar patlasın.

  1. ahmet dedi ki:

   bende öyleyim deneme sınavlarında birinciliğim var

  2. ahmet dedi ki:

   bende denemelerde birinciyim kıskananlar çatlasın!!

 3. derya dedi ki:

  Slm bu eğitim sitesi cidden ilgi uyandırıcı, ödevim hemen bitti Aziz Sancar Kimdir Kısaca Hayatı vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

 4. İsimsiz dedi ki:

  Turkce odevim sizin sayeniz de bitti

 5. gamze dedi ki:

  bu yazı fazlasıyla işime yaradı hazırlayanların emeğine sağlık teşekkür ederim.

Yorum Yaz