Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşürmediği ayıkla pirincin taşını deyiminin hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Anlamı:

Zor bir işin üstesinden gelmek, karmaşık ve keşmekeş olan bir şeyi doğru düzgün bir şekle sokmak anlamlarına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Hikayesi:

Komşu olan ve sürekli birbirine gidip gelen iki kadın ev işlerini de beraber yaparak sohbet etme imkanı buluyorlarmış. İkisinin de evlilik çağında kızları varmış. Hal böyle olunca temizlik işlerinin ana gündemi sürekli olarak kızları istemeye gelenler oluyormuş.

Komşusu pirinç ayıklarken kızını istemeye gelenlerden dert yanış. Kızın kimseyi beğenmediğini ve bir türlü karar veremediğini söylemiş. Dinleyen komşu da kızın ahlaklı, güzel evlenirken karar vermesi oldukça zor oluyor. Bu nedenle senin kızının evlenmesi pirincin taşını ayıklamak kadar zor demiş. O gün bugündür ayıkla pirincin taşını denilerek kullanılan tabir dilimizde yerleşik halde kullanılan bir deyim olarak zor durumlarla baş edebilme özelliğini gösteren bir deyim olup dilimizde yer almaktadır.

Ayıkla Pirincin Taşını Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz