Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Ayaşlı ve Kiracıları Özeti ve Kahramanları Kısa

Ayaşlı ve Kiracıları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Ayaşlı ve Kiracıları özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Ayaşlı ve Kiracıları Kitap Özeti ve Kahramanları

Eser, Anadolu’da Ankara’da yıkılan bir düzenden yeni düzene geçme sarsıntılarını ve buhranlarını anlatan bir nitelik taşıyarak çok okunan bir kitap olmuştur.

Özet:

İbrahim Efendi, çeşitli mesleklerden çalışarak kılıktan kılığa girmiş biridir. Bir gün dokuz odalı bir apartman dairesini kiralar. Uygun fiyata kiraladığı evin her bir odasını toplumun değişik kesimlerinden geç, yaşlı, kadın, erkek herkese kiralar.

Bir apartman içinde tuvalet, banyo ve mutfak gibi ortak kullanım alanları bulunarak doktor, avukat, mühendis, işçi, kimsesiz tiplerle yaşar. Kendine bir oda ayırır ve üvey kızıyla kalır. Olaylar bu apartmanda geçer. Toplumun farklı kesimlerinden insanlar bir arada yaşamanın tekrar bir düzen oluşturmanın zorluklarını ve kolaylıklarını yaşarlar.

Bu apartman düzeni içinde ortaklaşa kullanılan alanlar belli bir düzenin, saygının ve kuralların oluşmasını sağlayarak fertlerin birbirlerini tanımasında ve anlamasında ön plana çıkar.

Kahramanlar:

Halide: Kimsesiz, soluk benizli olan bir kızdır.

Fahri: Yazarın samimi arkadaşı ve doktordur.

Selime: Hasan Bey’in kızıdır.

Faika: 18 yaşlarında şımarık bir kız çocuğudur.

Şoför Fuat: Faika’nın kocasıdır, kısa boylu çapkın bir tiptir.

Hasan Bey: Dürüst ve samimi bir dosttur.

Ayaşlı: Asıl adı İbrahim’dir. Yazarın ev sahibidir.

Şefik Bey: orta boylu, şişman ve pis bir adamdır.

İffet Hanım ve Kocası: Sürekli olarak tartışan bir çifttir.

Turan Hanım ve Kocası: Kötü alışkanlıkları olan kumar hastası bir çifttir.

Ayaşlı ve Kiracıları Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ferhan dedi ki:

    Bu yazıda ayaşlı ve kiracıları özeti yazısı bence tamda kitabı ve kahramanlarını özetlemiş :) Başarılı bir özet yazısı bence her kişi bu şekilde özet yazamaz gerçekten faydalı olabilecek bir yazı.

Yorum Yaz