Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Avucunu Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen avucunu yalamak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Avucunu Yalamak Deyiminin Anlamı:

Umduğunu bulamamak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Aradığını bulamamak, umduğuna nail olmamak, istediğini elde edememek anlamlarına gelen bir deyim olarak da kullanılmaktadır.

Avucunu Yalamak Deyiminin Hikayesi:

Ayılar kış uykusuna yata hayvanlardır. Kış uykusu ayılarda çok uzun sürmektedir. Bazı ayılar sonbaharının sonuna doğru yatmaya başlarlar. Bütün kış uyuyan ayılar enerji harcamazlar. Vücutlarında depoladıkları yağları yakarak kışı geçirirler. Ayılar bu şekilde bütün kış hareketsiz olarak uyurlar.

Ayılar kış uykusundan kalktıklarında aç olarak uyanırlar. Açlıklarını gidermek için ilk olarak bir şeyler yapmaya başlarlar. Onlardan biri de ayıları açlık hissiyle avuçlarını yalamalarıdır. Boşuna boşuna da olsa kendilerini tatmin etmek için ayılar avuçlarını yalar. Doğayı gözlemleyen ve bu durumu analiz eden insanlar da avuçlarını yalamak fiilini deyim haline getirmişler ve kullanmaya başlamışlardır. O gün bugündür avucunu yalamak deyimi dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Avucunu Yalamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

Yorum Yaz