Atatürk’ün Türk Milletine Yaptığı En Önemli Hizmetler Hangileridir?

Bu yazımızda Atatürk’ün Türk milletine yaptığı en önemli hizmetler hangileridir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, 1881’de Selanik’te doğmuştur. Küçük yaşlardan itibaren asker olmak istemiş ve askeri okullara giderek eğitim ve öğretim görmüştür. Bir Osmanlı Subayı olarak mezun olmuş ve çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Mustafa Kemal ilk olarak Şam’da 5. Ordu’da staj yaparak askerliğe başlamıştır. Daha sonra Trablusgarp Savaşı’na katılmıştır. Burada gizlice savaşı yöneten komutanlar arasındadır. Bu savaştan sonra patlak veren Balkan Harbi’nde görev almıştır. Balkanların savunmasını sağlayan komutanlar arasındır.

Birinci Dünya Savaşı’nda Filistin Cephesi’nde görev almıştır. Çanakkale Cephesi’nde savaşan komutanlar arasındadır. Milli Mücadele’yi askerlikten istifa ederek başlatmıştır. Milli Mücadele döneminde halkın örgütlenişini sağlamıştır.

Sakarya Savaşı’nı ve Başkumandanlık Savaşı’nı yönetmiştir. Meclisi yönetmiştir. Gazi unvanını almıştır. Cumhuriyeti kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı olmuştur. Kendi düşüncelerini mecliste kabul ettirerek ilkeler haline getirmiştir. İlkeler doğrultusunda devrimler yapmıştır.

Harf İnkılabı, Medeni Kanunun Kabulü, Şapka Devrimi, Kılık Kıyafet Devrimi, Uluslararası ölçek ve rakam kullanımı, Soyadı Kanunu, Seçme ve Seçilme Hakkı, Tek partili ve Çok Partili Sistemler, Anadolu Ajansı’nın kurulması, Türk Dil Kurumu’nun kurulması, Türk Tarih Kurumu’nun kurulması, yapılan barış antlaşmaları Atatürk’ün Türk Milleti’ne yaptığı hizmetlerden birkaçıdır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in kurucusu olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı sıfatıyla 15 yıl muktedir olmuştur.

Atatürk’ün Türk Milletine Yaptığı En Önemli Hizmetler Hangileridir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.