Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2021

Atatürk’ün Nutuk Adlı Eseri İle İlgili Bilgi Kısaca

c16

Bu yazımızda Atatürk’ün nutuk adlı eseri ile ilgili bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 – 1927 yıllarını siyasi, sosyal ve kültürel yönden anlattığı eserinin ismi olan Nutuk, eski alfabe ile kaleme alınan ve harf inkılabı ile ilk çevrilen eserler arasında olma özelliği taşıyan bir kitaptır.

Belgeler ile birlikte yüklü bir hacmi olan eseri kültür hizmetleri 900 sayfa olarak yayınlamıştır. Sekiz yıllık süreci Milli Mücadele’den Cumhuriyet Tarihi’nin ilk yıllarına kadar olan bölümde özetleyen resmi tarih kaynağı olarak bilinir.

Nutuk’ta Mustafa Kemal birçok askeri, siyasi harekette arkadaşlarıyla olan iletişimini ve yaptığı faaliyetleri anlatmaktadır. Nutuk Atatürk’ün tarihçi şahsiyetini ortaya koymaktadır. Kısaltılmış baskılarının yayınlandığı Nutuk daha sonra dil devrimiyle Söylev adını almıştır.

Milli Mücadele dönemi, Anadolu’nun durumu, kongreler, meclisler, teşkilatlanmalar, yapılan siyasi antlaşmalar, cumhuriyetin ilanı, ulus – devlet yapılanmasıyla Türkiye’nin kuruluşu ve ilk yılların inkılapları ve siyasi antlaşmalarının içeriği ve safhası hakkında bilgi verir.

Bu bilgiler biraz da Mustafa Kemal’in hatıratı şeklindedir. Kendi kalemiyle yazdığı eserde başından geçen olayları ve arkadaşlarının başına gelenleri, arkadaşlarının kişisel özelliklerine dayanarak anlatan ve anlamlandıran Mustafa Kemal o yıllarda verilen mücadeleleri özetlemektedir.

Türkiye Cumhuriyet’inin modernleşmesi ve çağdaş bir devlet yapısına kavuşmasının amaçlanması doğrultusunda yeni bir tarih ihtiyacının belirlenmesi ve Cumhuriyet Tarihi’nin temellerini oluşturması kapsamında önemli bir eserdir.

Atatürk’ün Nutuk Adlı Eseri İle İlgili Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yiğit dedi ki:

    İşime bayağı yaradı

Yorum Yaz