Atatürk’ün Katıldığı İlk Savaş Ve Rolü Hakkında Bilgi

Bu yazımızda Atatürk’ün katıldığı ilk savaş ve rolü hakkında bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atatürk, hayatı boyunca asker olmak istemiş ve bu ideali uğrunda eğitim alarak Selanik, Makedonya ve ardından İstanbul seyahatleri gerçekleştirmiş, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ni bitirerek Kurmay Yüzbaşı olmuş ve staj içim Şam’da bulunan 5. Ordu’ya atanmıştır.

1905 yılında Şam’da bulunan 5. Ordu’ya atanan Mustafa Kemal, burada eğitim görüp, stajını tamamladıktan sonra katıldığı ilk savaş 1911 Trablusgarp Savaşı’dır. Birinci Dünya Savaşı öncesinde hammadde, Pazar, kaynak arayışı kapsamında sömürge bulma derdinde olan Avrupa Devletleri’nden İtalya’nın bu mümbit araziye saldırması sonucu bin bir zorlukla devlet tarafından Trablusgarp’a gönderilen komutanlar arasında bulunan Mustafa Kemal birçok bölgenin kurtarılmasında rol almıştır.

Tebdili kıyafet Trablusgarp’a giren Mustafa Kemal ve diğer komutanlar halkın örgütlenmesini ve ordusunun taarruz stratejisini oluşturup savunmaya geçen komutanlar Mustafa Kemal’in bölgesinde Derne, Tobruk ve Bingazi’nin kurtarılmasını sağladılar. Bu bölgelerin kurtarılmasında ilk savaş tecrübesinde Mustafa Kemal’in rolü büyüktür.

Çetin şartlar altında geçen savaşı İtalya kazanmıştır. İtalya’nın ilk sömürgesi olan Trablusgarp, Uşi Antlaşması ile İtalya’ya bırakılmıştır. Ayrıca Ege Adaları da emaneten İtalya’ya verilmiştir. Bunda Osmanlı Devleti’nde gerçekleştirilen bir darbe olan 31 Mart Vakası’nın rolü büyüktür.

1909’da devrilen padişahla Osmanlı siyasi, idari, iktisadi yapının dengelerini kuramamış, İttihat ve Terakki Cemiyeti 1911’deki bu savaşı engelleyememiştir.

Atatürk’ün Katıldığı İlk Savaş Ve Rolü Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.