Atatürk'ün Diyanet İşleri Başkanlığını Kurdurmasının Sebepleri Nelerdir? Açıklayınız.
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Atatürk’ün Diyanet İşleri Başkanlığını Kurdurmasının Sebepleri Nelerdir? Açıklayınız.

Bu yazımızda Atatürk’ün diyanet işleri başkanlığını kurdurmasının sebepleri nelerdir açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal, cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra sosyal alanda da birçok devrimler yapmıştır. Laiklik uygulamalarının yapılması ve laikliğin anayasaya girmesine kadar geçen sürede laiklik adına birçok şey yapılmıştır. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıyla birlikte diyanet işleri başkanlığı müessesi kurulmuştur.

Diyanet, din işleri demektir. Din işlerinin bir başkanlık müessesesinde icra edilmesi laiklik için çok önemlidir. Böylece din ve devlet işleri birbirinden ayrılmıştır. Fakat diyanet, başbakanlığa bağlı olarak çalışmaktadır. Bu da diyanetin kontrol altında tutulduğunu gösterir. Devletin dini doğru öğrenmesi, kaynağından öğrenmesi ve dini doğru yaşaması diyanetin yaptığı çalışmalar ile sağlanmaktadır. Bu da bu kurumun kurulmasının sebepleri arasında bulunmaktadır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eda dedi ki:

    Atatürk’ün diyanet işleri başkanlığını kurdurmasının sebepleri; laiklik ilkesini hayata geçirebilmek, din adı altında halkın yanlış yönlendirilmesini engellemektir.

Yorum Yaz