Atatürk’ün Dil Ve Tarih Konularına Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir?

c19

Bu yazımızda Atatürk’ün dil ve tarih konularına önem vermesinin nedenleri neler olabilir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

29 Ekim 1923’te tarihteki son kurulan Türk Devleti olma özelliğini taşıyan Türkiye Cumhuriyeti bir ulus – devlet yapısına sahiptir. Bu nedenle Türk Milleti’nin dil ve tarih anlayışı kapsamında inşa edilmek üzere yenilikler ve değişiklikler yapılmıştır.

Milli kültürün oluşmasında dil ve tarih en önemli iki kavramdır. Bu kavramlar zaman içerisinde birbirini tamamlayan bir takım unsurları da beraberinde oluşturarak ortak miras meydana getirme özelliği taşır.

Yeni kurulan bir devletin milletiyle birlikte ihtiyaç duyduğu en önemli şeyler yerleşik bir dil ve tarih şuurudur. Bu ikisi sağlandığında milli kültür oluşumunu kendine tamamlayarak gelişerek ve zenginleşerek devamlılığını sağlar.

Milletleri millet yapan ortak dil ve tarih bilincidir. Bu nedenle Atatürk yeni kurulan devlette bunları sağlamak için cumhuriyetin ilk yıllarında 1931’de Tarih, 1932’de de Dil Kurumları’nı kurarak ortak mirasa katkıda bulunmaları doğrultusunda öğütler vermiştir.

Dil ve tarihin milli kültür ve sosyal doku üzerindeki anlayan Atatürk kurumları kurarak en kritik kararı almış ve ortak mirasın oluşmasında ve ortaya konmasında çalışmalar başlatmıştır. Türk dilinin gelişmesi, zenginleştirilmesi, anlatılması, aktarılması, tanıtılması konusunda Türk Dil Kurumu çalışmalar yaparak, sözlükler yayınlayarak varlığını korumaktadır.

Türk Tarih Kurumu ise tarihi mirasın oluşmasında gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayarak milli bir şuur oluşturmak gayretiyle çalışmakta ve yayınlar oluşturmaktadır.

Atatürk’ün Dil Ve Tarih Konularına Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. elinize sağlık 100 aldım, Atatürk’ün Dil Ve Tarih Konularına Önem Vermesinin Nedenleri Neler Olabilir? ödevimde işimi gördü, bu arada ben Tekirdağ zekilik yarışmasına birinci geldim ciddiyim, tembellere kapak olsun.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.