Atatürk’e Göre Balkan Antantı’nın Amaçları Nelerdir?

Bu yazımızda Atatürk’e göre Balkan Antantı’nın amaçları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardında sonuçlardan memnun olmayan İtilaf Devletleri bir türlü toprak paylaşımında dengeyi kuramıyordu. Balkanlar üzerine de sıçrayan ve silahlanma ile yeniden hareketlenen güç dengelerinin yeniden kurulma isteği Avrupa Devletleri’nin Balkan iştahı yüzünden şekilleniyordu.

Savaşın sonucundan memnun olmayanlar yeni bir savaşın eşiğine ilerlerken Balkan Devletleri üzerinden güç ve çıkar ilişkilerini yöneten Avrupa, karşısında Balkan toprakları üzerinde bağımsızlık ve birliktelik sağlamak isteyen bir güçle karşılaştı.

İtalya güdümündeki Arnavutluk ve yeni toprak parçası kapsa derdindeki Bulgaristan haricinde Romanya, Yugoslavya, Yunanistan ve Türkiye bir antant üzerinde anlaşıp birbirlerini destekleme kararı alarak bağımsızlık için mücadele etmeleri konusunda anlaştılar.

1934’te Atina’da imzalanan antanta göre komşuluk ilişkileri, çıkar ilişkileri, bağımsızlık mücadelelerinin ortak olması dolayısıyla Balkan toprakları üzerinde gerçekleştirilecek Avrupa kaynaklı herhangi bir parçalanma ve bölünme hareketinin karşısında yer alma durumu ortaya kondu.

Atatürk’e göre de Balkan Antantı’nın amaçları silahlanma yarışına giren Avrupa Devletleri’nin olası savaş hazırlıklarını ve kışkırtmalarını ertelemek, güç kazanmak, ilişki kurmaktı. Bu nedenle Balkan coğrafyası üzerinde toprağı bulunan ve birbirine komşu olan ülkeler bir araya gelerek anlaşma yoluna gittiler.

Arnavutluk, İtalya güdümüyle hareket edip antanta katılmazken, Bulgaristan toprak bütünlüğünden rahatsız olduğu için sınırlarını genişletmek derdiyle antanta katılmamıştır. Değişen güç dengeleri ve silahlanma yarışı sonunda II. Dünya Savaşı’nın çıkmasına ve büyük yıkımlar yaşanmasına neden olmuştur.

Atatürk’e Göre Balkan Antantı’nın Amaçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.