Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Mayıs 2021

Atatürk Öldüğünde Kaç Yaşındaydı?

p13

Bu yazımızda Atatürk öldüğünde kaç yaşındaydı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi’dir. Çocukluk yılları Selanik’te geçen Mustafa Kemal mahalle mektebine giderek okul hayatına başlamıştır. Ardından Şemsi Efendi Okulu’na geçmiştir.

Küçük yaşlardan itibaren asker olmak isteyen ve asker olmayı kafasına koyan Mustafa Kemal mülkiye rüştiyesinden ayrılıp askeri rüştiyeye geçmiştir. Askeri idadiyi de başarıyla tamamlayıp Harp Okulu ve Akademisi gibi yerlerde başarılı bir eğitim geçirdikten sonra subay olmuştur.

Askerlik hayatında birçok mağlubiyet ve galibiyet tecrübesi edinen Mustafa Kemal, Vahdettin’in yaverliğine kadar yükselmiştir. Milli Mücadele yıllarında etkin rol oynayan Mustafa Kemal, askerlikten istifa ederek mücadeleyi sürdürmüştür.

Milli Mücadele yıllarının ardından yeni bir devlet kurma ideali için arkadaşlarını örgütleyen Mustafa Kemal, Cumhuriyet’i ilan ederek 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı olmuştur.

Kendi düşünce sistemiyle özdeşleşen ilke ve inkılapları devlet politikası olarak kabul ettirmiş ve bu ilke ve inkılaplar doğrultusunda devlete ve millete yeni bir çehre kazandırmak için modernleşme ve çağdaşlaşma hareketleri gerçekleştirmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, 1937’de yakalandığı siroz hastalığı nedeniyle rahatsızlanarak yatarak tedavi görmek zorunda kalmıştır. Neredeyse bir yıl içinde de 10 Kasım 1938’de 57 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı olarak 15 yıl muktedir olmuştur. Saltanatın kaldırılması, hilafetin kaldırılması, harf inkılabı, kılık kıyafet inkılabı, medeni kanun, soyadı kanunu, seçme seçilme hakkı, şapka kanunu, tek parti ve çok parti rejimleri döneminde gerçekleştirilen inkılaplardan bazılarıdır.

Atatürk Öldüğünde Kaç Yaşındaydı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    Valla teşekkür ediyorum Atatürk ödevimde işime çok yaradı elinize sağlık süpersiniz.

  2. lara dedi ki:

    Çok güzel ben beyendim valla

Yorum Yaz