Asya Hun Devleti’nin Siyasi Askeri Kültürel Ekonomik Faaliyetleri Özellikleri

Bu yazımızda Asya Hun Devleti’nin siyasi askeri kültürel ekonomik faaliyetleri özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Asya Hun Devleti, Büyük Hun Devleti’dir. Tarihte biline ilk Türk Devleti olma özelliği taşır. Başkenti Ötüken’dir. Orhun ve Selenga Irmakları arasında kurulmuştur. İlk hükümdarı Teoman’dır. Çinliler ile mücadele halinde olan Türkler, Çin Seddi’nin yapılmasına neden olmuştur.

 

Siyasi:

Devletin hanedanın ortak malı olması durumu, otoriteyi zayıflattı. Taht kavgaları çıktı. Çinli prenseslerle evliliklerin gerçekleşmesi devletin içine ajanların sızmasına neden oldu. Türk Devleti ikiye bölünerek parçalandı.

Askeri:

Asya Hun Devleti en parlak dönemini Mete Han zamanında yaşamıştır. Askeri birlikler M.Ö. 243 yılında Metehan tarafından kurulmuştur. Askeriyede onluk sistem ilk kez bu dönemde ortaya çıkmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşu M.Ö. 243 olarak kabul edilir.

Ekonomik:

Metehan siyasi, askeri ve ekonomik güç dengeleriyle ilkeyi yönetmiştir. İdari gücü hanedanın ortak malı saymasıyla bir istikrar sağlanmıştı. Bu da askeri güçle yapılan savaşlarla desteklendi. Toprak ve ganimetler çoğaldı. Devlet zengin duruma geldi. Ticaret yolları Çinliler ile mücadele halini devam ettirdi.

Kültürel:

Türk Kültürü, idari, siyasi ve ekonomik yapısıyla şekillendi. Devlet’in hanedanın ortak malı sayılması, başa bağlılığı arttırdı. Askeri birlikleri düzen içinde olması savaşçı ruhlu askerleri moral olarak yükseltti. Savaş ganimetleri ve ticaret yollarıyla ticaretin gelişmesi sağlandı ve halk zenginleşti. Çinli prenseslerle evlilikler arttı. Mete Han Çin’i fethetse de Çinliler’in Türkler’i etkilemesinden korkarak içlerine girmedi.

 

Asya Hun Devletinin Siyasi Askeri Kültürel Ekonomik Faaliyetleri Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.