Asurların Yönetim Biçimi Başkenti Ve Yerleşim Yerleri Nelerdir?

Bu yazımızda Asurların yönetim biçimi başkenti ve yerleşim yerleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Asurlular, Mezopotamya toprakları üzerinde Dicle kenarında Asur şehrinde kurulan bir uygarlıktır. Milattan önce 2000 yıllarında kurulan ve geniş bir etki alanına sahip olarak varlığını koruyup devam ettiren Asurlular, Anadolu topraklarına da önemli katkılar sunmuşlardır.

Asurlular, Mezopotamya’nın mümbit arazilerinde verimli ve etkili bir hayat sürmüşler, devlet sistemleri geliştirmişler, mutlak monarşi ile yönetilmişlerdir. En ünlü şehirleri Ninova’dır. Birçok şehrin kurulmasında, ticaretin geliştirilmesinde rol oynamışlardır.

Asurlular, Anadolu’ya yazıyı taşıyan medeniyettir. Zaman zaman Mezopotamya’nın dışına taşan sınırları etki alanlarını arttırırken, devletlerinin refah seviyesini yükselmesi, ticaret gelişmesi ve zenginleşme imkanları yaşanmıştır.

Uygarlığın sınırları genişledikçe ve etki alanı arttıkça birçok halka zulüm etmeye başlayan zenginleşen Asurlular, komşu devletlerin hayat tarzlarının bir gereği olarak saldırılara maruz kalarak gücünü kaybetmeye başlamış, siyasi, idari ve iktisadi otoritesini yitirmiş, zayıflamış ve yıkılmıştır.

Yazıyı kullanan ve birçok bakir toprağı hem yazıyla hem de ticaretle tanıştıran Asurlular, tarihteki her uygarlık gibi doğmuş, büyümüş, serpilmiş ve ihtiyarlayarak yıkılmıştır. Asurlular, sanatta, teknikte ileri giden bir uygarlık olarak var olduğu dönemde uygarlık olabilmeyi başaran bir topluluk olmuştur.

Uygarlığın çökmesiyle yine aynı çevrede yaşamını diğer halkların içinde eriyik bir biçimde sürdüren Asurlular, Mezopotamya’dan ayrılmayarak silinip gitmişlerdir.

Asurların Yönetim Biçimi Başkenti Ve Yerleşim Yerleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.