Asitlere Ve Bazlara Günlük Hayattan Örnekler

p13

Bu yazımızda asitlere ve bazlara günlük hayattan örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Asitler ve bazlar Kimya derslerinden öğrendiğimiz kavramlardır. Asit ekşidir, bazlar acıdır diye biliriz. Bir de ikisini ayırt etmede kullanılan turnusol kağıdında asitler kağıdı kırmızı renge, bazla mavi renge çevirir diye biliriz.

Asitlerin ve bazların günlük hayatımızda olmadıkları yer neredeyse yok gibidir. Temizlik malzemelerinde, yediğimiz sebze ve meyvelere kadar günlük hayatta birçok defa asitlere ve bazlara maruz kalırız.

Annelerimizin günlük ev temizliklerinde banyo ve tuvaletleri temizlerlerken, mutfağı temizlerlerken kullandıkları malzemelerin içinde asit ve baz bulunmaktadır. Çamaşır suyu, tuz ruhu, yağ çözücü, sabun, deterjan ve daha birçok temizlik maddesi asitler ve bazlardan oluşmaktadır.

Ayrıca yediğimiz portakal, mandalina, elma, armut gibi meyvelerde asit bulunur. Sebzelerinde çoğunda asitler ve bazlar vardır. Genelde ekşi olanları limon gibi asit olarak nitelendiririz. Acı olanları ise baz olarak nitelendiririz.

Ayrıca ilaç sektöründe, vitaminlerde ve birçok kimyasal ve bitkisel ilaçta asitler ve bazlar vardır. Asitler ve bazlar insan vücudunda gereklidir. Sistemlerin düzenli işleyişi sağlar. Bu nedenle ilaç üretiminde kullanılır. Birçok asit insanın beynini, kalbini ve birçok organını sağlıklı duruma getirir.

Ayrıca asitli ve bazlı işlemlerden geçen birçok meyve, sebze bulunmaktadır. Kimyasal işlem olarak bilinen bu işlemler üretim esnasında uygulanmaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden birçok unsurun sterilize edilmesine yardımcıdır.

Asitler ve bazlar aslında hiç de yabancı olmadığımız kimyasallardır. Bazı kuvvetli asitleri kullanırken dikkat etmeliyiz. Özellikle evlerimizde sıkça kullandığımız çamaşır suyu kansere neden olan asitler içermektedir.

Asitlere Ve Bazlara Günlük Hayattan Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.