Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Haziran 2021

Asal Sayı Nedir Hangi Sayılar Asaldır?

Bu yazımızda asal sayı nedir hangi sayılar asaldır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Matematikte sayılar kümesi çok çeşitlidir. Sayıların negatif ve pozitif olmasına göre tam sayılar kümesi, sıfırın dahil olup olmamasına göre doğal sayılar kümesi, işlem özelliklerine göre de asal sayılar kümesi gibi kümeler bulunmaktadır. Asal sayılar matematik biliminin en önemli konularından biridir. Dört işlemin öğrenilmesinde gereklidir.

Asal sayının ne olduğunu bilmek ve neler olduğunu bilmek bir genel kültür bilgisi olarak değerlendirilmektedir. Matematikteki en temel konulardan biri olarak sal sayılar öğretilmektedir. Asal sayıların özelliklerini bilmek matematiksel işlemlerin yapılmasında kolaylık sağlar.

Asal sayının tanımı şöyle yapılmaktadır: Birden ve kendisinden başka bölünmeyen sayılara asal sayı denir. Bir basamaklı en küçük asal sayı 2’dir. 2 rakamı birden ve ikiden başka herhangi bir sayıya bölünmez. Asal sayılar, 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,41, 43,47,53,5961,67,71,73,79,83,89,97 şeklindedir.

Asal sayılar sayesinde matematik işlemleri daha kolay yapılmaktadır. Asal sayıların özellikleri bölene ve çarpanı olmayan sayılar olmalarıdır.İki basamaklı en büyük asal sayı 97’dir. Bu sayı kendisinden ve birden başka böleni olmayan bir sayıdır. Her sayı bire ve kendisine bölünebilir. Bire bölünen sayılar kendisini, kendisine bölünen sayılar biri vermektedir. Asal sayıların tanımı ve iki basamaklı en büyük asal sayılara örnekler içeren tanımlamaları da bu şekildedir. Asal sayıları bilmek önemlidir.

Asal Sayı Nedir Hangi Sayılar Asaldır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gülay dedi ki:

    Asal sayıları anlamakta bende başta çok zorluk çekmiştim. Ancak asal sayının sadece kendisine ve 1 sayısına bölünebilen 1’den büyük pozitif tam sayılar olduğunu kavradığımdan beri artık zorluk çekmiyorum.

Yorum Yaz