Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Eylül 2021

Arkadaş Grubunun Toplumsallaşmaya Etkileri Ve Yararları

c18

Bu yazımızda arkadaş grubunun toplumsallaşmaya etkileri ve yararları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar tarih boyunca bir arada yaşama ihtiyacı hissederek arkadaşlık kurmanın ve aile olmanın temellerini atmışlardır. İnsanın birbirine olan ihtiyacı ve yalnız yaşayamama özelliği milletler olarak bir araya gelmeye ve devletler olarak örgütlenmeye neden olmuştur.

Tarihte ve günümüz dünyasında insanlar kendilerine yakın hissettikleri ve fikirlerinin uyuştuğu kişilerle arkadaşlık kurarlar. Arkadaş olmak, arka çıkmaktır. İyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta, varlıkta yoklukta beraber olmaktır.

Arkadaşlık bir arkadaş grubu ortamına dönüşürse bu daha da kıymetli bir hal olur. Birlikte hareket eden, aynı değerleri paylaşan, paylaşmasa bile bir arada yaşama erdemi gösteren insan topluluklarının oluşması sosyalleşme bir başka deyimle toplumsallaşma için önemli bir adımdır.

Toplumsallaşmanın köklerinde arkadaşlıklar, dostluklar, akrabalıklar ve aile birimi gibi kavramlar bulunmaktadır. Arkadaşlar aracılığıyla oluşturulan gruplar insanların toplumsallaşma meyillerini arttırır.

Çünkü insan paylaşamaya, yardımlaşmaya, dayanışmaya adeta aç olarak yaşar. Bu ihtiyacın giderilmesi ise toplum hayatında arkadaşlık bağlarıyla giderilir. Bu nedenle toplumsal değerlerin oluşması ve yaşatılmasında arkadaşlık ilişkileri kurmak ve bir dengede idare etmek oldukça önemlidir.

Özellikle bir amaç için bir araya gelmiş arkadaş gruplarının toplumsallaşma üzerindeki etkileri oldukça büyüktür. Savaşların sona ermesi, haksızlıkların bitmesi, adaletin sağlanması, hakların dağıtılması gibi daha büyük ve evrensel sorunların çözümü sağlanabilir.

Arkadaş Grubunun Toplumsallaşmaya Etkileri Ve Yararları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz