Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmanın Sakıncaları Nelerdir?

Bu yazımızda araç kullanırken cep telefonu kullanmanın sakıncaları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ulaşım insan hayatında vazgeçilmez bir konumdadır. Özellikle kara ulaşımı ve toplu taşımacılık ulaşım teknolojilerinin geldiği son noktayı göstermektedir. Ulaşım insani bir ihtiyaçtır. Trafikte de insanlar insani değerlerini koruyarak ve insan olmanın gereği olarak davranışlar sergileyip yolculuk ederler.

 

Özellikle özel araç kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallar hayati risklerin dağıtılması, insan hayatının korunması, trafiğin rahat, kolay, çabuk seyrinde ilerlemesi için gereklidir. Bu nedenle trafik kurallarına uyulmalıdır.

Gelişen araç teknolojileri özellikle özel araç içinde telefonla konuşmayı hoparlör düzeyinde kolaylaştırmıştır. Fakat bu donanım her araçta yoktur. İnsanlar kulaklık kullanmayı da alışkanlık haline getirmediği ya da önemseyip de vakit ayırarak kulaklıklarını ayarlamadığı için telefonla normal bir şekilde araç içinde konuşurlar.

Araç içinde telefonlar konuşmak, trafik kurallarına aykırıdır. Trafik telefonla konuşmayı men etmiştir. Trafikte seyir halindeyken araç içinde telefonla konuşmak ceza gerektirir.

Araç kullanırken cep telefonu kullanmanın sakıncaları şunlardır:

*Sürücünün dikkatini dağıtır.

*Sürücünün hız sınırlarını ihlal etmesine neden olur.

*Araçların trafik kazası yağmasına neden olur.

*Araçların durma, yönelme fonksiyonlarının kilitlenmesine neden olabilir.

*Araç fonksiyonlarının kilitlenmesi kazalara neden olur.

Araçlarda cep telefonuyla normal bir şekilde konuşmak kazalara neden olur. Bu kazalar ölümcül olabilir. Bu nedenle trafikte seyir halindeyken cep telefonu kullanmamak gerekir. İlla telefon görüşmesi yapılacaksa mutlaka araç müsait bir alana çekilmeli ve telefon görüşmesi yapılmalıdır.

Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmanın Sakıncaları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.