Anadolu’da Kurulan İlk Türk Beylikleri Ve Özellikleri Kısaca

Bu yazımızda Anadolu’da kurulan ilk Türk beylikleri ve özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Anadolu’nun kapıları 1040 Dandanakan Savaşı ile zorlanmış, 1071’de Malazgirt Savaşı ile Türkler için açılmıştır. Alparslan 50 bin kişilik ordusuyla, 250 bin kişilik Diyojen ordusunu yenmiştir. Daha sonra 1176 yılında Miryokefalon Savaşı ile Anadolu kesin olarak Türk yurdu olmuştur.

Bu süreçte Anadolu’da kurulan Türk Beylikleri hüküm sürmüşlerdir. Bu beylikler yerel yönetimler şeklinde aktif olarak siyasi, idari ve iktisadi sistemler kurmuşlardır. Anadolu’nun Türk yurdu olmasında çok etkili olmuşlardır.

Anadolu’da kurulan ilk Türk Beylikleri ve özellikleri şu şekildedir:

Saltuklular (1072 – 1202)

Erzurum civarında kurulan ve Bizans ile Gürcüler arasında savaşlar yapan bir beyliktir. Ebulkasım tarafından kurulmuştur. 1202 yılında Süleyman Şah bu beyliğe son vermiştir.

Artuklular (1102 – 1409)

Artuk Bey’in evlatlarının kurduğu beyliktir. 1102 yılında kurulmuştur. Harput, Hasankeyf ve Mardin civarında etkili olmuşlar ve birçok eser bırakmışlardır. Malabadi Köprüsü bu dönemden kalma bir eserdir. Artuklular 1409 yılında yıkılmıştır.

Mengücekliler (1080 – 1228)

Erzincan ve Sivas çevresinde etkili olmuşlardır. Mengücek Gazi’nin kurduğu beyliktir. Sivas Divriği Camii’nin inşasını gerçekleştirmişlerdir. 1228 yılında I. Alaeddin Keykubat tarafından bu beyliğe son verilmiştir.

Danişmentliler (1080 – 1178)

Sivas ve çevresinde Danişment Gazi tarafından kurulan bir beyliktir. Kayseri’de de etkili olmuşlardır. Bizans ve Ermeni birlikleriyle savaşmışlardır. Kayseri’de Ulu Camii, Yağıbasan Medresesi en önemli eserleridir. Medreseleri Anadolu’da ilktir.

Çaka Beyliği (1081 – 1093)

İzmir ve çevresinde kurulan ilk beyliklerdendir. Denizci kimliği olan bir beyliktir. Çaka Bey tarafından kurulmuştur. Çaka Bey Türk Denizcileri’nin babası kabul edilir.

Anadolu’da Kurulan İlk Türk Beylikleri Ve Özellikleri Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.