Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Anadolu Notları Özeti Kısa

Anadolu Notları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Anadolu Notları özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Anadolu Notları Kitap Özeti

Reşat Nuri Güntekin’in Anadolu Notları isimli eseri yazarın Anadolu seyahatleri kapsamında çeşitli izlenim ve gözleri sonucunda tuttuğu notlardan oluşmaktadır. Notlar, 1930’lu yıllara aittir. Bir yazar gözüyle sosyal ve kültürel mahiyette tutulan notlardan oluşarak dönemin sosyal hayatına bir bakış açısı getirmektedir.

Yazar çeşitli fıkra ve denemelerle Anadolu hayatının bütün özelliklerini kendi ruh dünyasından akislerle aktarmaktadır. Reşat Nuri bu alanda birçok konuya değinmekte çeşitli analizler de yapmaktadır. Eserinde Anadolu halkının özelliklerinden de bahsetmektedir. Kitap kısa kısa notlardan oluşmakta ve tuluat tiyatrolarından da bahsetmektedir.

Anadolu Notları eserindeki bazı kısa notların özeti şu şekildedir:

Bazen istasyonlarda saatlerce tren beklerken, başımdan geçen olayları bir kağıt parçası bularak not ederim. Birçok otelde güneşle birlikte uyku sayıkladığım olmuştur. Bozulan aracımın tamiri için gelen tamirci işini hallederken ben yazmayı tercih ederim. Anadolu coğrafyasında insanlar canhıraş çalışmayı, ter akıtmayı sanki çok severler.

*

Bir köye uğradığınızda köylüler hemen etrafınızı sarar. İlk önce dik dik bakarlar daha sonra bir gülümse alır gider. Size merakla yaklaşır, farklı soralar sorarak adeta kafanızı karıştırmaya çalışırlar. Köylü yardımsever ve araştırmacı ruhludur. Anadolu’nun her yerinde bu böyledir, insanlar sizi bütün sıcakkanlılığı ve samimiyetiyle karşılarlar. Zaman ve mekan fark etmez.

*

Anadolu yolları, en az İstanbul yolları kadar düzgündür. Sürekli yapılır fakat ne hikmettir ki hemen bozulur. Yol kenarlarında amele çadırları bulunur. Yollar sürekli olarak düzenlenir. Bayındırlık hizmetleri, şehrin belediyecilik hizmetlerinden daha iyidir.

Anadolu Notları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. ebru dedi ki:

  Kitap güzel ve hoş. hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş anadolu notları kitap özeti kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

 2. gülnur dedi ki:

  çok ama çok güzel bir kitap bende çok beğendim .

 3. Alican dedi ki:

  Elinize saglik

  1. gülnur dedi ki:

   çok güzel ya a çok işime yaradı

  2. gülnur dedi ki:

   çok güzel bir kitap bayıldım yani

 4. Rojin dedi ki:

  bu kitap harika çok saygı duydum . ödevimede çok yardımcı oldu aynı zamanda beni bilgi sahibi yaptı

 5. Helin dedi ki:

  Anadolu notları kitabı muhteşem bir kitap. Bu yazıda özeti öyle güzel kaleme alınmış ki bu özet ile bile kitabın ne kadar güzel olduğu anlaşılıyor çok sağ olun.

Yorum Yaz