Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Ana Dilimiz Türkçe ile İlgili Öykü Hikaye

Aşağıda ana dilimiz Türkçe ile ilgili öykü hikaye kısaca olarak ele alacağız.

Öğretmenimiz bugün Türkçe dersinde bugüne kadar öğrendiğimiz kelimeleri özellikle kullanarak çevre ile ilgili şiirler yazmamızı istedi. Fakat bu şiirlerde yabancı kelimeler kullanmadan çevre hakkında görüşlerimizi edebi ve sanatsal bir dille yazacaktık.

Bu ödev benim çok hoşuma gitti. Türkçenin önemini ve değerini anlatan bir proje olduğunu düşündüm. Ödevimi tamamladım ve ders saati geldiğinde bir hafta sonra takdim ettim. Öğretmen çok beğendi. Şiirimi alkışlattı. Bu bana başka ilhamlar verdi.

Öğretmenime bu ödevi bir proje şeklinde okulda uygulamamız ve daha sonra ilçe genelinde yaparak bir yarışma düzenlememiz gerektiğini söyledim. Aslında böyle bir düşüncesi olduğunu fakat bir türlü vakit bulamadığını söyledi. Üzüldüm ama çalışmalara başladım.

Türkçeyi korumak bizim vazifemizdi. Bu her işimizin önünde olmalıydı. Ana dilimiz, anamız kadar değerliydi. Türkçe bizim dilimizdi ve onu korumak zorundaydık. İdareyle görüşmeler yapmaya başladım. Müdür muavini çok yakın bir hocamdı. O nedenle nazım geçerdi.

Onu bu projeye ikna ettim. O da müdürü ikna edince ilçede organizasyon yapmak için izin almak adına gerekli yazışmaları yaptık. Bir iki hafta sonra sonuçlandı. İlçenin en büyük konferans salonunu tahsis ettiler. Hemen afişleme yaparak okulları harekete geçirdik. Dört bir yandan şiirler gelmeye başladı.

Bir komisyon kuruldu ve öğretmenler de değerlendirmeler yaptı. Ben de şiir gönderdim. İsimsizdi. Öğretmenler çok beğendi. Şiirin benim olduğu ortaya çıktı. Tamamen Türkçe kelimeler ile yazdığım ve tarihi konuları ele aldığım bir şiirdi. Yarışmada birinci oldu ama diğer şiirler de çok güzeldi. Bu tür projeler keşke sürekli yapılsa…

Ana Dilimiz Türkçe ile İlgili Öykü Hikaye Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fatma Naz dedi ki:

    Güzel yazmış

  2. sema dedi ki:

    Ana dilimiz Türkçe ile ilgili öykü konuları arıyordum, hikayeyi çok beğendim ben elinize sağlık, öğretmen 100 verdi :)

  3. Anonim dedi ki:

    Güzel bir hikaye

Yorum Yaz