Allah Sevgisinin İnsan Hayatına Katkıları Nelerdir?

Bu yazımızda Allah sevgisinin insan hayatına katkıları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, Allah’ın bütün insanlığa gönderdiği, insanı mükerrem bir varlık ilan eden bir barış dinidir. Silm, Arapçada barış demektir. İslam kelimesi, silm kökünden gelir. İslam, insanları iyiye, güzele, doğruya davet etmek için gönderilmiştir.

İslam dininin peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’de bu vazife ile vazifelendirilmiş ve kendisine Kur’an-ı Kerim indirilerek İslam dini tamamlanmıştır. Kıyamete kadar başka din ve peygamber gelemeyecektir.

İslam’ın ortaya koyduğu şartlardan bir peygamber hadisinde şöyle denmektedir. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız, iman etmedikçe de cennete giremezsiniz. İnsan hayatının bütün gayesi cenneti kazanmaktır. Cenneti kazanmanın yolu iman etmiş olmaktır. İmanın da yetmiş küsur şubeden meydana geldiği bildirilmektedir. O şubelerden birisi de sevgi şubesidir.

İnsanların birbirini sevmesi imanın bir gereğidir. Bu da Allah sevgisiyle elde edilecek bir şeydir. Allah’ı canımızdan çok sevmeliyiz. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de, Allah, canlarınızı ve mallarınızı cennet karşılığında sizden satın almıştır denmektedir. Canımız ve malımız Allah’a feda olmalıdır.

Can ve mal Allah’a nasıl feda olur konusuna gelirsek, yapılan her işi Allah için, Allah’tan bekleyerek, Allah ile beraber yapmalıyız. Bütün işlere besmele ile başlamanın sebebi budur. İnsanların insanları memnun etmesinde, hoş karşılamasında, insanlara merhamet etmesinde, vicdanlı davranmasında, adil olmasında hep Allah sevgisi bulunmaktadır. Allah sevgisi, insan olmanın bir gereği olarak bulunmaktadır.

Allah’ı seven bir insan bütün sevilecek şeylerin üstünde bir sevilenle yoluna devam ederken hiç kimseyi incitmez, kırmaz, üzmez, azarlamaz.

Allah Sevgisinin İnsan Hayatına Katkıları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.